top of page

Klasa

7

Katecheza 28 - Wiara chrześcijańska i jej cechy

Przeczytaj opowiadanie z podręcznika (str. 91), a następnie zastanów się:

 

• Gdzie pojechała Iza na ferie?

 

• Jak wyglądała jej nauka jazdy na nartach?

 

• Dlaczego udało się jej zjechać ze stoku?

 

Iza przełamała w sobie strach dlatego, że bardzo ufała swojemu tacie. Wiedziała, że on ją bardzo kocha i kiedy jest obok niej, nic jej nie grozi. Bardzo podobnie jest też z naszą wiarą. Pan Bóg nas kocha i jest zawsze z nami. Dlatego powinniśmy mu zawsze bezgranicznie ufać.

 

 

Proszę Cię teraz o wypełnienie zadania 1 w Kartach pracy. Napisz tam skojarzenia do słowa „wiara”, mówiąc inaczej napisz, z czym kojarzy się wiara.

 

Na dzisiejszej katechezie zajmiemy się zagadnieniem wiary chrześcijańskiej. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czym ona jest? Jakie są jej cechy?

 

Masz zapisane różne skojarzenia związane z wiarą, otwórz teraz podręcznik i przeczytaj zamieszczoną tam definicję wiary chrześcijańskiej:

 

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że „Wiara jest najpierw osobowym przylgnięciem człowieka do Boga; równocześnie i w sposób nierozdzielony jest ona dobrowolnym uznaniem całej prawdy, którą Bóg objawił”. (KKK 150)

 

• Co to znaczy, że wiara jest osobowym przylgnięciem do Boga?

 

• Co to znaczy, że jest uznaniem całej prawdy, którą Bóg objawił?

 

 

Wiara polega na miłości i zaufaniu do Pana Boga, który stworzył nas, abyśmy byli szczęśliwi na wieki. Wiara jest też przekonaniem, że to wszystko, co Pan Bóg objawił o sobie, jest prawdą. Oprócz tego wiara ma też wymiar świadectwa, gdyż człowiek, który odkrył, że Bóg najwięcej pomaga ludziom w drodze do szczęścia – i jest Szczęściem – chce innych wprowadzić na drogę wiary i zaufania względem Boga; chce dzielić się radością. Wiara nie tylko nas łączy z Bogiem, ale i z innymi ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy wierzą.

 

Warto jednak odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego wiara w życiu człowieka jest tak ważna? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w Piśmie Świętym: Mk 16,16.

 

„Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony, a kto nie uwierzy, będzie potępiony”.

 

Dlaczego wiara w życiu człowieka jest tak ważna?

Wiara jest konieczna do zbawienia, ale trzeba też doskonale wiedzieć, w co jako chrześcijanie wierzymy.

 

Zamknij teraz podręcznik i wypełnij zadanie 2 w Kartach pracy, dotyczącego głównych prawd wiary.

 

Po ukończeniu zadania otwórz podręcznik na części Zapamiętaj i sprawdź poprawność odpowiedzi.

 

 

Wiemy już, czym jest wiara i w co wierzą chrześcijanie. Dowiemy się teraz, jaka jest i powinna być nasza wiara.

 

Na podstawie podręcznika, części zatytułowanej Cechy wiary chrześcijańskiej wyjaśnij znaczenie przymiotów wiary – Karty pracy zadanie 3.

 

Wiemy już, czym jest wiara i jakie są jej cechy. Warto zatem jeszcze zastanowić się nad tym, jak ją pogłębiać.

 

7. Notatka

 

Podstawową prawdą wiary chrześcijańskiej jest to, że Bóg stał się człowiekiem w Jezusie Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Nie można być chrześcijaninem, nie wierząc w tę prawdę.

 

Zadanie 

 

Wyjaśnij na kartce słowa Jezusa Chrystusa: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze!”, a byłaby wam posłuszna” Łk 17,6.

Zadanie prześlij e-mailem. Adres w zakładce kontakt.

Klasa

7

Katecheza dodatkowa - Święty Jan Paweł II 

Jest to katecheza z okazji 100-nej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II dla klas V-VIII.

 

Katecheza w całości przygotowana jest w formie zadań interaktywnych przy pomocy aplikacji Genially.  

Aby uruchomić lekcję wystarczy skopiować niżej podany link i otworzyć w przeglądarce Google.

 

Zadania wykonujemy w kolejności podanej wg instrukcji zawartej bezpośrednio w prezentacji dostępnej tutaj.

 

Jedyne narzędzia niezbędne do realizacji katechezy to komputer z dostępem do Internetu. 

 

Uzupełnieniem katechezy są materiały zamieszczone na str. 152-154 w podręczniku. Na koniec wykonaj zadania ze stron 58-59 w ćwiczeniach. Proszę o przesłanie zdjęć tych stron

Klasa

7

Katecheza 29 - Zesłanie Ducha Świętego

Na początek rozwiąż zadanie 1 z zeszytu ćwiczeń, ze str. 39

 

Po wniebowstąpieniu Pana Jezusa apostołowie wraz z Maryją czekali na zesłanie Ducha Świętego. Bali się Żydów i dlatego przebywali zamknięci w Wieczerniku. Nagle nastąpiło niezwykłe wydarzenie. Można o nim przeczytać w Piśmie Świętym. Tekst ten znajduje się także w podręczniku na str. 97. (Dz 2, 1–4).

 

Jeśli go odnalazłeś przeczytałeś  uzupełnij 2 zadanie.

 

Zesłanie Ducha Świętego zupełnie zmieniło życie apostołów. Przestali się bać i zaczęli odważnie głosić Ewangelię. Pierwszy zrobił to Piotr, który do ludzi zebranych w Jerozolimie mówił o Jezusie Chrystusie. Pod wpływem jego słów wielu ludzi uwierzyło w Chrystusa.

 

A teraz przeczytaj Sekwencję do Ducha Świętego (w podręczniku) i spróbuj wymienić przynajmniej 5 określeń Ducha Świętego.

 

Wiemy już, w jaki sposób przebiegało zesłanie Ducha Świętego w Wieczerniku i jak bardzo zmieniło ono życie apostołów. Wiemy też, jak można Go określić. Teraz musimy odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: Kim On jest? Kim jest Duch Święty?

 

Tak! Jest trzecią Osobą Trójcy Świętej, jest Bogiem.

 

Często nasze życie przypomina sytuację uczniów z Wieczernika, którzy bali się świadczyć odważnie o Chrystusie. Dlatego bardzo potrzebujemy mocy Ducha Świętego. Na wcześniejszych katechezach poznaliście już Jego dary, ale przynosi On także konkretne owoce.

 

Odczytaj teraz nazwy tych owoców z podręcznika, z części Zapamiętaj i wypełnij zadanie nr 3 w Karcie pracy.

 

 Notatka

 

50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa, gdy uczniowie przebywali wraz z Maryją w Wieczerniku, miało miejsce zesłanie Ducha Świętego. Napełnieni Duchem Świętym apostołowie zaczęli odważnie głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu, nawet za cenę własnego życia. Od tego momentu swoją publiczną działalność rozpoczął jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.

 

Praca domowa - dla chętnych:

 

Przedstaw w formie plakatu dary Ducha Świętego.

Prześlij zdjęcie wykonanych zadań na str. 39. (i proszę... nie rób tego po 23.oo!)

Klasa

7

Katecheza 30 - Pierwsza wspólnota chrześcijańska

Bycie w grupie czy wspólnocie ma dla ludzi ogromne znaczenie. Człowiek nie jest przecież samotną wyspą i potrzebuje innych osób. Dzięki temu mamy poczucie bezpieczeństwa i potrzebne wsparcie w trudnościach życia. Człowiek potrzebuje też przyjaźni, aby się rozwijać. Jeżeli w codziennym życiu potrzebujemy tak wiele wsparcia, to trzeba powiedzieć, że w podobny sposób potrzebujemy wspólnoty, która będzie nam towarzyszyć w drodze wiary. 

Dzisiaj właśnie będziemy o tym mówić i zastanowimy się, czy rzeczywiście mamy rację. W tym celu sięgniemy do samych początków Kościoła, do pierwotnej wspólnoty chrześcijańskiej. 

Przeczytaj uważnie tekst zamieszczony w podręczniku na str. 100 – 101 i odpowiedz na pytanie: Jakie cechy posiadała pierwsza wspólnota chrześcijańska?

Odpowiedź zapisz w zeszycie ćwiczeń na str. 40

 

Pierwsi chrześcijanie żyją wspólnie skupieni wobec prawdy o Chrystusie. Odważnie głoszą Ewangelię oraz dokonują licznych cudów i znaków. Sprzedają swoje majątki i rozdają pieniądze potrzebującym. Cechą charakterystyczną tej wspólnoty była również atmosfera radości, wzajemnego poświęcenia i chwalenia Boga. Wierzący uczestniczyli we wspólnych modlitwach w świątyni i w Eucharystii. Autor Dziejów Apostolskich podsumowuje ich życie tymi słowami: „Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących”.

Również my powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby nasze wspólnoty, nasze parafie były takie jak pierwsza wspólnota chrześcijańska. Pamiętaj więc o tym, aby aktywnie uczestniczyć w życiu swojej parafii przez słuchanie Słowa Bożego, udział w Eucharystii, modlitwę oraz troskę o potrzebujących. Ważna jest także przynależność do grup, które działają w parafii. 

 

Polecam do obejrzenia film Dzieje Apostolskie cz. 1 – https://youtu.be/hJMikjd-I4M

Klasa

7

Katecheza 31 - Powstanie Ewangelii

Na początek przeczytaj proszę opowiadanie ze str. 102 z podręcznika. Następnie zastanów się:

• W jaki sposób przekazywano informacje o tym, co wydarzyło się na boisku?

 

• Od kogo o meczu słyszała Julka i co zrobiła z otrzymanym przekazem?

 

• Co stało się z wszystkimi opisanymi relacjami?

Niejednokrotnie i w naszym życiu spotykamy się z taką sytuacją, że jakieś wydarzenie jest przedstawiane przez różne osoby, a ich relacje trochę się różnią, w wyniku czego powstaje pełniejszy i barwniejszy opis tego, co się wydarzyło.

 

Podobnie było ze słowami i czynami Jezusa Chrystusa, które zostały spisane przez wielu autorów. Szczególnymi księgami, które opisują Jego życie, są Ewangelie. 

Ewangelie są rezultatem wieloletniego procesu formowania się ich ostatecznej wersji. Zobaczmy, jak przebiegał ten proces. Przeczytaj ze str. 103 fragment zatytułowany: Etapy powstania Ewangelii, a także informacje nt. Ewangelistów i na tej podstawie uzupełnij zad. 1 w ćwiczeniach na str. 41.

 

Na koniec uzupełnij notatkę o zapis:

„Ewangelia” oznacza Dobrą Nowinę o zbawieniu. Słowa wypowiadane przez Chrystusa, a także Jego czyny stanowiły pierwszy etap powstania Ewangelii. Następnie apostołowie, posłuszni poleceniu swojego Mistrza, przez długi czas przekazywali ludziom Dobrą Nowinę ustnie. Później przekaz ustny został spisany w księgach Ewangelii.

bottom of page