Klasa
2
Katecheza 30 - Sakramenty darem Boga
​
W naszym życiu mamy do czynienia z różnymi znakami. Znak odsyÅ‚a nas do czegoÅ›, o czymÅ› nam mówi np. gdy widzimy czÅ‚owieka z biaÅ‚Ä… laskÄ…, wiemy, że jest niewidomy, gdy widzimy czerwone Å›wiatÅ‚o na przejÅ›ciu, wiemy, że nie możemy przechodzić przez ulicÄ™, gdy zapali siÄ™ Å›wiatÅ‚o zielone to znak, że możemy przejść na drugÄ… stronÄ™ itp.
​
DziÅ› odpowiemy sobie: W jakich znakach Bóg objawia siÄ™ czÅ‚owiekowi?
​
Wykonaj ćwiczenie na str. 93 – Przejdź bezpiecznie drogÄ™ i odczytaj litery, które sÄ… na znakach. RozwiÄ…zanie zapisz poniżej.
Sakramenty sÄ… znakami zbawienia, przez które Bóg daje czÅ‚owiekowi nowe życie (chrzest), umacnia je i zapewnia staÅ‚y rozwój przez dar Ducha ÅšwiÄ™tego (bierzmowanie) i pokarm duchowy (Eucharystia), przebacza grzechy (pokuta i pojednanie), wspomaga mocÄ… Ducha ÅšwiÄ™tego w czasie choroby i zwiÄ…zanego z niÄ… cierpienia (namaszczenie chorych), daje pasterzy swojemu KoÅ›cioÅ‚owi (kapÅ‚aÅ„stwo), Å‚Ä…czy ze sobÄ… i bÅ‚ogosÅ‚awi miÅ‚ość dwojga ludzi (małżeÅ„stwo).
M. Rusecki, Być chrześcijaninem
Teraz wykonaj ćwiczenie na str. 94 – dopasuj obrazek do sakramentu. Naklejki znajdziesz w Dodatku.
Pan Jezus ustanowiÅ‚ siedem sakramentów, aby towarzyszyÅ‚y czÅ‚owiekowi przez caÅ‚e jego życie. W każdym sakramencie czÅ‚owiek spotyka siÄ™ z Panem Bogiem, otrzymuje Å‚askÄ™ Bożą i konkretne dary, które pomagajÄ… w życiu, dlatego powinniÅ›my szanować sakramenty i gorliwie z nich korzystać.
Zapamiętaj!
Sakramenty to widzialne znaki Bożej miłości i obecności Chrystusa w Kościele. W każdym sakramencie sam Chrystus spotyka się z człowiekiem.
​
Praca domowa – Naucz siÄ™ siedmiu sakramentów Å›wiÄ™tych.
Klasa
2
Katecheza 31 - Sakramenty Wprowadzające w życie chrześcijańskie
Jak już zostaÅ‚o powiedziane sakramenty to widzialne znaki Bożej miÅ‚oÅ›ci i obecnoÅ›ci Chrystusa w KoÅ›ciele. W każdym sakramencie sam Chrystus spotyka siÄ™ z czÅ‚owiekiem. SpoÅ›ród siedmiu sakramentów, Bóg daÅ‚ nam takie, które wprowadzajÄ… w życie chrzeÅ›cijaÅ„skie. SÄ… nimi: chrzest, bierzmowanie i Eucharystia.
Teraz w podrÄ™czniku na str. 95 z umieszczonych na obrazkach liter i sylab uÅ‚óż nazwy sakramentów wprowadzajÄ…cych w życie i zapisz te nazwy pod umieszczonymi obok zdjÄ™ciami.
​
Sakramenty wprowadzajÄ…ce w życie chrzeÅ›cijaÅ„skie sÄ… ze sobÄ… Å›ciÅ›le zwiÄ…zane, gdyż przez nie dokonuje siÄ™ zjednoczenie z Chrystusem i wÅ‚Ä…czenie we wspólnotÄ™ KoÅ›cioÅ‚a.
​
CHRZEST – jest pierwszym sakramentem. W tym sakramencie Bóg oczyszcza czÅ‚owieka z grzechu pierworodnego i wÅ‚Ä…cz do wspólnoty ludzi wierzÄ…cych, czyli KoÅ›cioÅ‚a. Znakiem tego sakramentu jest obmycie wodÄ… i sÅ‚owa: „Ja ciebie chrzczÄ™ w imiÄ™ Ojca i Syna, i Ducha ÅšwiÄ™tego”. Sakrament ten przyjmuje siÄ™ tylko raz w życiu.
​
BIERZMOWANIE – jest sakramentem dojrzaÅ‚oÅ›ci chrzeÅ›cijaÅ„skiej. Do tego sakramentu może przystÄ…pić ten, kto staje siÄ™ odpowiedzialny za swojÄ… wiarÄ™, żyje wedÅ‚ug jej zasad i gotowy jest stanąć w jej obronie. W tym sakramencie Duch ÅšwiÄ™ty umacnia czÅ‚owieka swoimi darami. Znakiem tego sakramentu jest namaszczenie Å›wiÄ™tym olejem i sÅ‚owa” „Przyjmij znamiÄ™ daru Ducha ÅšwiÄ™tego”. Sakrament ten również przyjmuje siÄ™ tylko raz w życiu.
​
EUCHARYSTIA (Msza ÅšwiÄ™ta) – jest spotkaniem czÅ‚owieka z Bogiem we wspólnocie KoÅ›cioÅ‚a, w czasie którego Bóg poucza go swoim sÅ‚owem i daje mu siebie jako pokarm pod postaciÄ… chleba i wina. Spotkanie to jest uobecnieniem ofiary miÅ‚oÅ›ci, której dokonaÅ‚ Chrystus, oddajÄ…c za nas swoje życie na krzyżu. Sakrament ten można przyjmować wiele razy.
​
KorzystajÄ…c z naklejek wykonamy sobie najpierw ćwiczenie na str. 97 – ukÅ‚adamy w odpowiedniej kolejnoÅ›ci czynnoÅ›ci zwiÄ…zane z udzielaniem chrztu Å›wiÄ™tego:
-
kapÅ‚an wypowiada sÅ‚owa „…ja ciebie chrzczÄ™ w imiÄ™ Ojca i Syna, i Ducha ÅšwiÄ™tego” i polewa gÅ‚owÄ™ dziecka wodÄ… Å›wiÄ™conÄ…,
-
namaszczenie głowy krzyżmem świętym,
-
nałożenie białej szaty,
-
zapalenie świecy od paschału
​
Przechodzimy do ćwiczeÅ„ na str. 96 – uzupeÅ‚niamy tekst naklejkami:
​
Bierzmowanie
Przed nami drugi etap ważny niesłychanie,
A bÄ™dzie nim sakrament zwany – bierzmowanie,
W długim szeregu młodzież, a przy niej świadkowie
Ksiądz biskup nad głowami już wyciągnął dłonie.
MÅ‚odzież, Å›wiadkowie – schyleni w pokÅ‚onie …
Duch Święty Pocieszyciel w ogromie miłości
Udziela darów rady, mÄ™stwa i mÄ…droÅ›ci,
Pobożności, rozumu i Bożej bojaźni oraz umiejętności.
Biskup namaszcza krzyżmem na czole każdego,
MówiÄ…c: „Przyjmij znamiÄ™ daru Ducha ÅšwiÄ™tego”.
Wielkie Duch Święty dziś rozdał prezenty
I z całym swym bogactwem pragnie w sercach zagościć,
Rozpalać ogień wiary i ogień miłości.
Eucharystia
Przed nami niepojęta tajemnica wiary
Zawarta w sakramencie Najświętszej Ofiary.
Pan Jezus ofiaruje się Ojcu z miłości
Jako okup za grzechy niewiernej ludzkości.
Przemienia chleb i wino w swoją Krew i Ciało,
By się żywym Pokarmem dla człowieka stało.
I prosi ApostoÅ‚ów aby od tej chwili
TÄ™ ofiarÄ™ na Jego pamiÄ…tkÄ™ czynili.
I odtÄ…d, już od wieków, przez rÄ™ce kapÅ‚ana
Pan Jezus jest obecny w każdej Hostii białej,
W niej Jego CzÅ‚owieczeÅ„stwo oraz Bóstwo caÅ‚e.
Chrzest jako nowe narodzenie i wszczepienie w Chrystusa czyni nas chrzeÅ›cijanami. Bierzmowanie jako namaszczenie Duchem ÅšwiÄ™tym uzdalnia nas do chrzeÅ›cijaÅ„skiego dziaÅ‚ania, zgodnego z naukÄ… Chrystusa. Eucharystia jako przypieczÄ™towanie przymierza z Bogiem jest pokarmem, czyli źródÅ‚em duchowej mocy, aby istnieć i żyć po chrzeÅ›cijaÅ„sku.
Przez sakramenty wtajemniczenia chrzeÅ›cijaÅ„skiego czÅ‚owiek wchodzi do KoÅ›cioÅ‚a jako nowego Ludu Bożego, w którym bÄ™dzie odtÄ…d jego peÅ‚noprawnym czÅ‚onkiem uczestniczÄ…cym w zbawczej misji KoÅ›cioÅ‚a.
Praca domowa
ZapamiÄ™taj nazwy sakramentów wprowadzajÄ…cych w życie chrzeÅ›cijaÅ„skie. Rodziców proszÄ™ o przepytanie dziecka i przekazanie mi informacji czy dziecko "zaliczyÅ‚o" sakramenty. Wówczas wpiszÄ™ to w dziennik. A w podrÄ™czniku na str. 97 narysuj symbol sakramentu, który już otrzymaÅ‚eÅ›. CoÅ› podobnego jak w podrÄ™czniku na str. 95.
Klasa
2
Katecheza dodatkowa - Święty Jan Paweł II
ÅšwiÄ™ty Jan PaweÅ‚ II – nauczyciel dzieci i mÅ‚odzieży – katecheza z okazji 100-tnej rocznicy urodzin Å›w. Jana PawÅ‚a II dla klas I-IV.
Katecheza w całości przygotowana jest w formie zadań interaktywnych przy pomocy aplikacji Genially.
​
Aby uruchomić lekcję wystarczy skopiować niżej podany link i otworzyć w przeglądarce Google.
Zadania wykonujemy w kolejności podanej wg instrukcji zawartej bezpośrednio w prezentacji dostępnej tutaj.
Jedyne narzędzia niezbędne do realizacji katechezy to komputer z dostępem do Internetu.
Powodzenia!
Klasa
2
Katecheza 32 - Eucharystia darem Boga
KatechezÄ™ rozpoczynamy od przypomnienia wydarzeÅ„, które miaÅ‚y miejsce w Wieczerniku w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy.
​
Możemy obejrzeć film - https://www.youtube.com/watch?v=jK9NeNhxqsc
Lub odczytujemy fragment z Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 26,17-20.26-28):
W pierwszy dzieÅ„ PrzaÅ›ników przystÄ…pili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: «Gdzie chcesz, żebyÅ›my Ci przygotowali PaschÄ™ do spożycia?» On odrzekÅ‚: «Idźcie do miasta, do znanego nam czÅ‚owieka, i powiedzcie mu: „Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcÄ™ urzÄ…dzić PaschÄ™ z moimi uczniami”». Uczniowie uczynili tak, jak im poleciÅ‚ Jezus, i przygotowali PaschÄ™.
Z nastaniem wieczoru zajÄ…Å‚ miejsce u stoÅ‚u razem z dwunastu <uczniami>[…] A gdy oni jedli, Jezus wziÄ…Å‚ chleb i odmówiwszy bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo, poÅ‚amaÅ‚ i daÅ‚ uczniom, mówiÄ…c: «Bierzcie i jedzcie, to jest CiaÅ‚o moje». NastÄ™pnie wziÄ…Å‚ kielich i odmówiwszy dziÄ™kczynienie, daÅ‚ im, mówiÄ…c: «Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu bÄ™dzie wylana na odpuszczenie grzechów”.
Teraz wykonujemy ćwiczenie w podrÄ™czniku na str. 98 – uzupeÅ‚niamy tekst wyrazami z naklejek (Bierzcie i jedzcie, to jest CiaÅ‚o moje. Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu bÄ™dzie wylana na odpuszczenie grzechów).
Eucharystia jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego chrzeÅ›cijanina. Możemy siÄ™ wtedy osobiÅ›cie spotkać z Jezusem Chrystusem. Wierzymy, że pod postaciami chleba i wina obecny jest Pan Jezus, który ofiarowaÅ‚ siÄ™ za nas już w Wieczerniku. To, co Jezus uczyniÅ‚ w Wieczerniku, dzieje siÄ™ też podczas Eucharystii, czyli dokonuje siÄ™ ta sama ofiara i ten sam dar.
Wykonujemy ćwiczenie na str. 99 – odwzoruj drugÄ… część obrazka i pokoloruj caÅ‚ość. ProszÄ™ o przesÅ‚anie zdjęć wykonanego zadania.
ZapamiÄ™taj – Każda Msza ÅšwiÄ™ta jest OfiarÄ… Jezusa Chrystusa, którÄ… zÅ‚ożyÅ‚ On za wszystkich ludzi jeden raz na krzyżu. Wówczas wydaÅ‚ za nas swoje CiaÅ‚o i przelaÅ‚ swojÄ… Krew, które na oÅ‚tarzu podczas Eucharystii sÄ… obecne pod postaciami chleba i wina.
Posłuchaj piosenki Magdy Anioł Kiedyś wino i chleb - https://www.youtube.com/watch?v=kUp6eGtXgzk
Klasa
2
Katecheza 33 - StóÅ‚ SÅ‚owa i stóÅ‚ Chleba
Z Panem Jezusem spotykamy siÄ™ w szkole, na katechezie, w domu, na spacerze, podczas zabawy, na modlitwie. Miejscem szczególnym spotkania z Jezusem jest koÅ›cióÅ‚. KoÅ›cióÅ‚ to dom Boży. W nim jest miejsce, gdzie dniem i nocÄ… przebywa żywy i prawdziwy Pan Jezus. To miejsce nazywa siÄ™ tabernakulum. Przy nim pali siÄ™ wieczna lampka, która przypomina wchodzÄ…cym do koÅ›cioÅ‚a, że jest to miejsce Å›wiÄ™te. Pan Jezus zapewniaÅ‚, że z nami pozostanie mówiÄ…c: „Oto jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skoÅ„czenia Å›wiata”.
​
Oprócz tabernakulum, gdzie mieszka Pan Jezus, w koÅ›ciele mamy jeszcze takie dwa wyjÄ…tkowe miejsca. Pierwsze z nich to oÅ‚tarz – stóÅ‚ Chleba.
​
OÅ‚tarz jest:
- znakiem Chrystusa
- znakiem Krzyża, na którym Chrystus zÅ‚ożyÅ‚ siebie w ofierze za zbawienie Å›wiata,
- stoÅ‚em ofiarnym, na którym Chrystus czyni obecnÄ… swojÄ… OfiarÄ™ zÅ‚ożonÄ… na Krzyżu,
- stoÅ‚em Å›wiÄ…tecznym uczty przygotowanej przez Chrystusa, miejscem, na którym wierni skÅ‚adajÄ… swoje troski i trudy,
- źródÅ‚em, z którego wierni otrzymujÄ… „nowÄ… moc ducha na dalszÄ… drogÄ™ życia”.
​
Z tego stoÅ‚u karmimy siÄ™ CiaÅ‚em Jezusa Chrystusa. Ze wzglÄ™du na jego Å›wiÄ™tość, okazujemy mu szacunek w nastÄ™pujÄ…cy sposób: oÅ‚tarz nakrywamy biaÅ‚ym obrusem i ozdabiamy kwiatami, przed oÅ‚tarzem wykonujemy gÅ‚Ä™boki skÅ‚on, ksiÄ…dz na poczÄ…tku i na koÅ„cu każdej Mszy ÅšwiÄ™tej caÅ‚uje oÅ‚tarz.
Drugie wyjÄ…tkowe miejsce to ambona – stóÅ‚ SÅ‚owa, z którego Bóg karmi nas swoim sÅ‚owem. Ambona jest znakiem:
- Chrystusa Nauczyciela
- Bożej mądrości, skierowanej do każdego z nas,
- Prawdy, która porzÄ…dkuje i ubogaca nasze życie,
- głoszenia Ewangelii całemu światu.
​
Z ambony czyta się słowo Boże.
Teraz wykonamy sobie ćwiczenie w podrÄ™czniku na str. 100 dokoÅ„czymy zdania (Przy oÅ‚tarzu Chrystus karmi nas swoim CiaÅ‚em. Przy ambonie Chrystus karmi nas swoim sÅ‚owem). Po wykonaniu tego ćwiczenia na str. 101 – dorysujemy drugÄ… poÅ‚owÄ™, lustrzane odbicie rysunku, i uzupeÅ‚nimy podpisy. Teraz na oÅ‚tarzu narysuj kielich i patenÄ™, a na ambonie lekcjonarz.
​
W razie trudności jak wyglądają te rzeczy skorzystaj z internetu.
Zapamiętaj:
​
OÅ‚tarz to stóÅ‚ Chleba, z którego karmimy siÄ™ CiaÅ‚em Jezusa Chrystusa.
Ambona to stóÅ‚ SÅ‚owa, z którego Bóg karmi nas swoim sÅ‚owem.
Klasa
2
Katecheza 38 - Zesłanie Ducha Świętego
Na dÅ‚ugo przed swoim odejÅ›ciem do nieba Pan Jezus obiecaÅ‚: „Ja bÄ™dÄ™ prosiÅ‚ Ojca a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami byÅ‚ na zawsze” (J 14,16).
Pocieszycielem nazwaÅ‚ Jezus Ducha ÅšwiÄ™tego, który jest trzeciÄ… OsobÄ… Trójcy ÅšwiÄ™tej. Duch ÅšwiÄ™ty jest Bogiem, nie możemy Go zobaczyć. Dlatego ApostoÅ‚owie, którzy pierwsi otrzymali dar Jego obecnoÅ›ci w sercu, widzieli tylko i odczuwali pewne znaki obecnoÅ›ci Ducha ÅšwiÄ™tego.
​
Odczytanie tekstu z Pisma Świętego:
​
„Kiedy nadszedÅ‚ wreszcie dzieÅ„ PięćdziesiÄ…tnicy, znajdowali siÄ™ wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle daÅ‚ siÄ™ sÅ‚yszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwaÅ‚townego wiatru, i napeÅ‚niÅ‚ caÅ‚y dom, w którym przebywali. UkazaÅ‚y siÄ™ im też jÄ™zyki jakby z ognia, które siÄ™ rozdzieliÅ‚y, i na każdym z nich spoczÄ…Å‚ jeden. I wszyscy zostali napeÅ‚nieni Duchem ÅšwiÄ™tym, i zaczÄ™li mówić obcymi jÄ™zykami, tak jak im Duch pozwalaÅ‚ mówić” (Dz 2,1-4).
​
Można też obejrzeć film Zesłanie Ducha Świętego. Komentarz Gienka Washable - tutaj.
Wykonaj teraz ćwiczenie w podrÄ™czniku na str. 117 – nad każdÄ… z osób przedstawionych na obrazku narysuj ognisty pÅ‚omieÅ„ – znak obecnoÅ›ci Ducha ÅšwiÄ™tego i pokoloruj rysunek.
Gdy Duch ÅšwiÄ™ty zstÄ…piÅ‚ na ApostoÅ‚ów poczuli oni wewnÄ™trznÄ… siÅ‚Ä™ i odwagÄ™, wyszli przed Wieczernik i do zebranych ludzi zaczÄ™li gÅ‚osić SÅ‚owo Boże. Mówili tak piÄ™knie, odważnie i mÄ…drze, że wiele tysiÄ™cy ludzi siÄ™ nawróciÅ‚o. CaÅ‚Ä… mÄ…drość, rozum i mÄ™stwo ApostoÅ‚owie otrzymali od Ducha ÅšwiÄ™tego.
Pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy 50 dni po Zmartwychwstaniu Pana Jezusa (stad nazwa Pięćdziesiątnica). Wypada ona zawsze w niedzielę. Nazywa się świętem Zesłania Ducha Świętego. To święto jest także nazywane Zielonymi Świątkami.
Od chwili chrztu Å›wiÄ™tego Duch ÅšwiÄ™ty mieszka w każdym z nas, jest zawsze z nami, pomaga nam dobrze zrozumieć naukÄ™ Pana Jezusa. Obdarza nas różnymi darami, a także opiekuje siÄ™ caÅ‚Ä… RodzinÄ… Bożą – KoÅ›cioÅ‚em. Co czyni Duch ÅšwiÄ™ty w KoÅ›ciele?
​
Odpowiedź na to pytanie otrzymasz wykonujÄ…c ćwiczenie w podrÄ™czniku na str. 117 – uzupeÅ‚niajÄ…c zdanie odpowiednimi wyrazami z naklejek.
PosÅ‚uchaj piosenki Arki Noego – Duchu ÅšwiÄ™ty pocieszaj mnie: