top of page

Klasa

6

Katecheza 38 - Chrzest Polski wÅ‚Ä…czeniem narodu do wspólnoty KoÅ›cioÅ‚a

​

1) Zapoznaj się z poniższymi prezentacjami odwołującymi się do tematu katechezy:

Jak to było z chrztem Polski

Spojrzenie historyczne na początki polskiej państwowości

Chrzest Polski 966

 

2) Wykorzystując powyższe prezentacje oraz treść zawartą w katechizmie na str. 132-133 postaraj się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Jak wyglÄ…daÅ‚o życie na terenach obecnej Polski zanim doszÅ‚o do chrztu? (wykonaj zadanie nr 1 w ćwiczeniach)

  • Jaka data jest uznana za dzieÅ„ chrztu Polski?

  • Jakie skutki dla naszego narodu wniosÅ‚o przyjÄ™cie chrztu? (wykonaj zadanie nr 2)

  • Do jakiego wydarzenia biblijnego oraz osobistego odwoÅ‚uje siÄ™ obecna katecheza?

  • PomyÅ›l, co dla twojego życia znaczy chrzest? Jakie sÄ… tego konsekwencje?

​

3) Dla sprawdzenia swojej wiedzy - wykonaj zadanie nr 3 w zeszycie ćwiczeń.

​

4) Postaraj się odnaleźć pamiątki i przedmioty związane z włąsnym chrztem i zapisać w miejscu notatki - datę i miejsce własnego chrztu oraz imiona i nazwiska chrzestnych.

Klasa

6

Katecheza 39 - Święty Wojciech - gorliwy apostoł

Katecheza nr 39 (s. 134-137)

​

1) Zapoznaj siÄ™ z opowiadaniem na str. 134. Odpowiedz sobie na pytania:

  • Czym wyróżniaÅ‚a siÄ™ Ania spoÅ›ród innych dziewczÄ…t?

  • Jaka byÅ‚a ich reakcja na to, co u niej zobaczyÅ‚y przed snem?

  • Co wydarzyÅ‚o siÄ™ nastÄ™pnego dnia?

  • Czego postawa Ani nauczyÅ‚a jej koleżanek?

  • Jaki ważny wniosek pÅ‚ynie z tego opowiadania? 

​

2) Ostatnia katecheza przeniosÅ‚a nas do X wieku, do czasów Mieszka I i chrztu Polski. Przypomnij sobie najważniejsze skutki chrztu Polski dla późniejszych dziejów naszej Ojczyzny.

​

JednÄ… z gÅ‚ównych postaci w dziejach chrzeÅ›cijaÅ„stwa w Polsce byÅ‚ bez wÄ…tpienia Å›wiÄ™ty Wojciech.

​

Zapoznaj siÄ™ z jego życiem i apostoÅ‚owaniem na ziemiach polskich (katechizm str.135-136, wykonaj również ćwiczenie nr 2 w Karcie Pracy Ucznia na s.45/46)

​

Dla zapoznania się z życiem i apostołowaniem św. Wojciecha możesz skorzystać z prezentacji dostępnych w internecie:

​

źródÅ‚o A

źródÅ‚o B

źródÅ‚o C

​

3) Zastanów siÄ™, w jaki sposób możemy dziÅ› naÅ›ladować Å›wiÄ™tego Wojciecha?

​

4) Na zakoÅ„czenie - pomódl siÄ™ sÅ‚owami Litanii do Å›w. Wojciecha (podrÄ™cznik - str.137)

​

PrzeÅ›lij zdjÄ™cia wykonanych ćwiczeÅ„ na str. 45-46 na messengera lub na e-mail.

Klasa

6

Katecheza dodatkowa - ÅšwiÄ™ty Jan PaweÅ‚ II 

Jest to katecheza z okazji 100-nej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II dla klas V-VIII.

 

Katecheza w caÅ‚oÅ›ci przygotowana jest w formie zadaÅ„ interaktywnych przy pomocy aplikacji Genially.  

​

Aby uruchomić lekcję wystarczy skopiować niżej podany link i otworzyć w przeglądarce Google.

 

Zadania wykonujemy w kolejności podanej wg instrukcji zawartej bezpośrednio w prezentacji dostępnej tutaj.

 

Jedyne narzÄ™dzia niezbÄ™dne do realizacji katechezy to komputer z dostÄ™pem do Internetu. 

 

Powodzenia!

Klasa

6

Katecheza 40 - Å»ycie wiary u poczÄ…tków narodu polskiego

Katechizm - str. 138-141 (ćwiczenia - str. 46-47)

​

1. Przyjęcie przez Polskę chrześcijaństwa wiązało się z koniecznością autentycznej ewangelizacji. To nauczanie Dobrej Nowiny miało nie tylko wzbudzać wiarę, ale i ją rozwijać i pogłębiać.

Rozszerzanie chrzeÅ›cijaÅ„stwa  podejmowali duchowni - najpierw zagraniczni (np. Å›wiÄ™ty Wojciech - przypomnij sobie, co o nim już pamiÄ™tasz), a potem rodzimi. Nierzadko gÅ‚oszenie Ewangelii zostaÅ‚o okupione Å›mierciÄ… mÄ™czeÅ„skÄ… (m.in. Å›w. Wojciech, Å›w. StanisÅ‚aw ze Szczepanowa, PiÄ™ciu Polskich Braci MÄ™czenników).

​

  • W oparciu o tresć zapisu w katechizmie na str.139 uzupeÅ‚nij ćwiczenie nr 1 na stronie 46 w "Zeszycie ćwiczeÅ„"

​

2. Wielki wkÅ‚ad w rozwój chrzescijaÅ„stwa na ziemiach polskich miaÅ‚o także sprowadzenie różnych zakonów - pojawili siÄ™ benedyktyni, cystersi, dominikanie, franciszkanie czy karmelici. Ich dziaÅ‚alność nie skupiaÅ‚a siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie na przekazywaniu wiary. Zajmowali siÄ™ również pomocÄ… ludnoÅ›ci w codziennych sprawach - m.in. w nauczniu (szkolnictwo), dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej i kulturalnej itd.

​

  • Przeczytaj ciÄ…g dalszy w katechizmie (str.140) i wypeÅ‚niajÄ…c ćw. 2 na str. 46-47 - opisz jaki wpÅ‚yw na życie w Polsce miaÅ‚y poszczególne zakony, które pojawiÅ‚y siÄ™ w naszej Ojczyźnie w XI-XIII wieku.

​

Zadanie dodatkowe:

  • Zastanów siÄ™, gdzie dziÅ› w MaÅ‚opolsce możesz spotkać siÄ™ z klasztorami wymienianych w tej katechezie zakonów. NazwÄ™ tych miejscowoÅ›ci również umieść w ćwiczeniach obok poszczególnych zakonów.  

  • PrzeÅ›lij zdjÄ™cie wykonanych ćwiczeÅ„.

​

3. PodsumowujÄ…c to zagadnienie - pomyÅ›l, z jakich rzeczy i spraw korzystasz dzisiaj, a które swe źródÅ‚o miaÅ‚o w posÅ‚ugiwaniu i dziaÅ‚alnoÅ›ci pierwszych zakonów sprowadzonych na ziemie polskie. Możesz w tej kwestii porozmawiać z rodzicami i dziadkami.

​

Klasa

6

Katecheza 41 - Kultura i sztuka sposobem wyrażania wiary

Katechizm str.142-144

Zeszyt ćwiczeń - str.48

​

 1) Z poprzednich katechez zapewne pamiÄ™tasz, że poczÄ…tki wiary i chrzeÅ›cijaÅ„stwa w Polsce nie byÅ‚y Å‚atwe. GÅ‚oszenie Dobrej Nowiny o Jezusie zderzaÅ‚o siÄ™ z zastanymi pogaÅ„skimi wierzeniami i różnymi innymi tradycjami.

Å»ycie codzienne ludzi tamtych czasów biegÅ‚o też różnymi drogami. Cena ewangelizacji niejednokrotnie byÅ‚a bardzo wielka - niektórzy gÅ‚osiciele przypÅ‚acili to swoim życiem.

  • Spróbuj wymienić imiona mÄ™czenników, którzy w poczÄ…tkach chrzeÅ›cijaÅ„stwa w Polsce zostali zamordowani za wiarÄ™.

​

2) Z ostatniej katechezy (nr 40) powinieneś pamiętać, że ewangelizacja wiązała się nie tylko z przekazywaniem wiary, ale i mocno wchodziła w codzienne życie ludzi. Wielki wkład miały w tym względzie zakony sprowadzone na polskie ziemi.

  • WymieÅ„ nazwy zakonów, które pojawiÅ‚y siÄ™ w Polsce w XI-XIII wieku.

  • Opisz, w jaki sposób sÅ‚użyli ludziom i czym siÄ™ - oprócz gÅ‚oszenia Ewangelii - zajmowali?

​

3)WysÅ‚uchaj wywiadu z zespoÅ‚em FULL POWER SPIRIT. Zastanów siÄ™ i odpowiedz na pytania:

  • W jaki sposób realizujÄ… oni swoje powoÅ‚anie?

  • jak oni patrzÄ… na życie?

  • Na czym polega podejmowanie wyborów życiowych?

  • Dlaczego nie wsydzÄ… siÄ™ swojej wiary? W jaki sposób to czyniÄ…?

  • Co mówiÄ… o mÅ‚odych ludziach?

​

Jak widzicie - wiara może być na różne sposoby przekazywana i może stać siÄ™ inspiracjÄ… do różnych form dawania Å›wiadectwa o Bogu i szczęściu z Bogiem. DziÅ› zastanowimy siÄ™ nad tym, jaki zwiÄ…zek majÄ… ze sobÄ… wiara i kultura.

​

4)Postaraj siÄ™ najpierw w oparciu o swoje doÅ›wiadczenia i wiedzÄ™ okreÅ›lić - co ci siÄ™ kojarzy ze sÅ‚owem KULTURA. NastÄ™pnie znajdź okreÅ›lenie i definicjÄ™ "kultury" rozumianej jako caÅ‚oksztaÅ‚tu materialnego i duchowego dorobku ludzkoÅ›ci. TÄ™ definicje wpisz w miejscu przeznaczonym na notatkÄ™.

​

Na tle ogólnoÅ›wiatowej KULTURY - swoje wyjÄ…tkowe miejsce ma KULTURA CHRZEÅšCIJAŃSKA. Ma ona swe źródÅ‚o w życiu chrzeÅ›cijan i praktykowaniu wiary w codziennym życiu oraz wyrażania tej wiary na różne sposoby (np. muzyka, Å›piew, film, architektura, malarstwo, rzeźba, literatura itd.). Religia i kultura byÅ‚y i sÄ… nadal inspiracjÄ… dla wielu twórców z róznych dziedzin życia.

Muzyka po dziÅ› dzieÅ„ jest nieodzownÄ… częściÄ… liturgii koÅ›cioÅ‚a i jest wyrazem modlitwy. SÄ… to biblijne Psalmy czy choraÅ‚ gregoriaÅ„ski. IKONY to obrazy, które powstajÄ… jako owoc modlitwy ich twórców. DziÅ› można spotkać sporo bardzo wartoÅ›ciowych filmów chrzeÅ›cijaÅ„skich (jakie?). WÅ‚aÅ›nie z życia religijnego wywodzÄ… siÄ™ tak liczne zwyczaje i obyczaje ludowe, w Polsce tak bardzo mocno rozwiniÄ™te (czy potrafisz je wymienić?)

​

  • Spróbuj odnaleźć przykÅ‚ady kultury chrzeÅ›cijaÅ„skiej w Europie i Polsce - w tym celu wykonaj ćwiczenie nr 1 ze strony 48.

  • Czy pamiÄ™tasz, jaka jest najstarsza i zarazem najbardziej znana polska pieśń religijna, która również towrzaszyÅ‚a Polskim rycerzom ruszajÄ…cym do boju? (podaj jej tytuÅ‚) - jej tekst znajdziesz również w twoim katechizmie

  • Czy potrafisz sobie wyobrazić kulturÄ™ Å›wiatowÄ…, gdyby z niej usunąć wszelkie motywy czy inspiracje  charakterze religijnym i chrzeÅ›cijaÅ„skim?

​

 5) UdziaÅ‚ w tworzeniu i przekazywaniu kultury dokonuje siÄ™ poprzez pomnażanie talentów. Zapoznaj siÄ™ z tekstem Ewangelii: Mt 25,14-30 (katechizm s.143) - tutaj możesz też odsÅ‚uchać

 W oparciu o tekst biblijny odpowiedz sobie na pytania?

O czym jest ta przypowieść?

Jak ludzie postÄ…pili z darami (talentami), które otrzymali od bogatego gospodarza?

Co staÅ‚o siÄ™, gdy wÅ‚aÅ›ciciel powróciÅ‚ z podróży?

Dlaczego ostatni z obdarowanych został tak surowo potraktowany?

​

Kochani! Podobnie jest z nami. Bóg każdemu z nas daje równe zdolnoÅ›ci i talenty. Niektóre już odkryliÅ›cie, inne później stanÄ… siÄ™ wam dostrzegalne. Najpierw trzeba umieć za wszystko podziÄ™kowac Bogu, cieszyć siÄ™ z otrzymanych od Boga talentów i zdolnoÅ›ci. NastÄ™pnie - rozwijać je, aby cieszyÅ‚y was i sÅ‚użyÅ‚y innym ludziom. W ten sposób wejdziecie w kulturÄ™, której staniecie siÄ™ częściÄ….

​

Klasa

6

Katecheza 42 - Maryja w dziejach narodu polskiego

katechizm - str.145-148

ćwiczenia - str.49

​

PrzeżywajÄ…c wielkie dni zwyciÄ™stwa Chrystusa nad grzechem, Å›mierciÄ… i szatanem - nie możemy pominąć faktu, jakim byÅ‚a decyzja Maryi o wspóÅ‚pracy z Bogiem w dziele zbawienia. Poprzez to, że Maryja staÅ‚a siÄ™ MatkÄ… Boga-CzÅ‚owieka Jezusa Chrystusa - nosi Ona piÄ™kny tytuÅ‚: BOGARODZICA.

​

PrzywoÅ‚ujÄ…c ewangelicznÄ… scenÄ™ przedstawiajÄ…cÄ… ostatnie minuty życia i konanie Jezusa na krzyżu, która w Ewangelii wedÅ‚ug Å›w. Jana nosi tytuÅ‚: "Testament z Krzyża" (proszÄ™ sobie ten tekst odnaleźć i uważnie odczytać: J 19,25-27) - Maryja zostaÅ‚a nam wszystkim dana jako nasza najlepsza Matka. Dzisiaj zastanowimy siÄ™ nad MaryjÄ… w dziejach naszego polskiego narodu.

​

1. Na ostatnich katechezach mówiliÅ›my o tym, jak wiara wpÅ‚ywa na rozwój kultury i sztuki. Maryja jest bardzo mocno zwiÄ…zana z naszym narodem, dlatego i Jej artyÅ›ci poÅ›wiÄ™cajÄ… liczne dzieÅ‚a. Wyraża siÄ™ to w malarstwie, rzeźbie, poezji, budowlach sakralnych, a szczególne miejsca stanowiÄ… sanktuaria maryjne.

​

Proszę ze zrozumieniem odczytać opowiadanie ze str.145-146 a następnie treści ze strony 147. Po uważnym przeczytaniu postaraj się znaleźć wyczerpujące odpowiedzi na poniższe pytania (zapamiętaj odpowiedzi udzielone na pytania nr 5-10 bo są one materiałem obowiązkowym tej katechezy):

  1. Jakie zadanie domowe otrzymał Sebastian?

  2. O jakich pieśniach związanych z tradycją maryjną opiwiedział dziadek wnukowi?

  3. Z jakim miejscem związana jest pobożność maryjna dziadka Mateusza?

  4. Jaką historię związaną z Maryją chciał poznać Sebastian?

  5. Co możesz powiedzieć o pieśni: "Bogurodzica"?

  6. Dlaczego i od kiedy Maryja jest "KrólowÄ… Polski"?

  7. Jakie ty znasz pieśni, modlitwy i nabożeństwa maryjne?

  8. Które miesiÄ…ce i dlaczego noszÄ… szczególnie miano miesiÄ™cy maryjnych?

  9. Jacy wielcy Polacy zostali nazwali w tej katechezie "filarami patriotyzmu i polskości"? Co każdy z nich wielkiego dokonał ze względu na Maryję?

  10. Kto i kiedy odnowiÅ‚ Jasnogórskie Åšluby Narodu?

​

2. Wykonaj zadanie w ćwiczeniach na s.49, natomiast w miejcu notatki przepisz z katechizmu te sÅ‚owa, które wypowiedziaÅ‚ Jan PaweÅ‚ II w Krakowie - 9 czerwca 1979 roku.

bottom of page