top of page

Klasa

5

Katecheza 40 - Jezus zaprasza nas do swego królestwa

Katecheza nr 40 (s. 135-137)

 1) Zapoznaj się z treścią zawartą pod tym linkiem. Obejrzyj również filmiki umieszczone na tej stronie.

  • Co możemy powiedzieć i pomyśleć o Królestwie Bożym?

  • W jakiej modlitwie pojawiają się słowa o Królestwie Bożym?

  • Gdzie szukać Bożego Królestwa?

  • Zanurz się jeszcze raz w słowach Ewangelii: [Łk 17, 20-25] - i odpowiedz sobie na pytanie, kiedy doświadczamy Bożego królowania w nas? 

Pomocą mogą ci posłużyć słowa zawarte w katechizmie na str.136

2)Wysłuchaj z uwagą słów piosenki - LINK

Boże Królestwo jest tajemnicą: z jednej strony jest już ono obecne pośród nas, a z drugiej - wiąż do niego dążymy. Boże Królestwo powstaje na tym świecie (wypełnia serca wierzących w Boga), ale nie pochodzi z tego świata. Przywołajmy słowa Jezusa, które wypowiedział do Piłata, gdy był przesłuchiwany przed męką:

Piłat powiedział do Jezusa: Czy Ty jesteś Królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? Piłat odparł: Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. Piłat zatem powiedział do Niego: A więc jesteś królem? / Odpowiedział Jezus: / Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. (J 18,33b-37)

3) Ponieważ Boże Królestwo jest jest tajemnicą, dlatego Jezus - nauczając o Królestwie Bożym - posługiwał się obrazami wziętymi z życia codziennego - mówiąc krótko: opowiadał wiele przypowieścio Królestwie Bożym...

Spróbuj sobie te przypowieści odnaleźć i przywołać obrazy, do których Jezus przyrównywał Królestwo Boże. Pismo święte - Ewangelia według św. Marka: rozdział 4

4) Do królestwa Bożego należysz od chwili chrztu świętego. Z nauczaniem Jezusa o królestwie Bożym spotykasz się przede wszystkim słuchając słów Ewangelii podczas Mszy swiętej lub osobiście czytając Pismo Święte.

5) Pomyśl i zapisz w ćwiczeniach - w notatce - w jaki sposób pogłębiać w sobie Królestwo Boże? (skorzystaj z podpowiedzi zawartych w katechizmie w sekcji ZASTOSUJ).

Klasa

5

Katecheza 41 - Uczestniczę w misji Jezusa Chrystusa

Katechizm str. 138-140

Zeszyt ćwiczeń str. 47-48

 

1. Przeczytaj opowiadanie rozpoczynające dzisiejszą katechezę i zastanów się, co myślały i mówiły matki o swoich dzieciach. Na czym polega tak naprawdę wartość człowieka?

Misją rodziców jest nie tylko zatroszczyć się o materialne potrzeby dziecka i o jego wykształcenie, ale przede wszystkim - wychować do wartości moralnych i religijnych. Bez tego dobrego wychowania dziecko, choć kiedyś będzie kimś dorosłym, to jednocześnie będzie niestety upośledzonym moralnie. Bez duchowego kręgosłupa nikt nie będzie potrafił dobrze wypełnić swego życiowego powołania.

Pomyśl, czy twoi rodzice zwracają wielką uwagę na troje religijne wychowanie? Jak to się na co dzień przejawia?

2. Pan Jezus też był dzieckiem i dorastał w rodzinie - jak każdy z nas. Do wypełnienia swej misji, którą otrzymał od Ojca, przygotowywał się w Nazarecie przez prawie 30 lat.

Co o tym dorastaniu mówi Ewangelia?

Aby dać sobie odpowiedź - przeczytaj fragment: Łk 2,41-52. Najważniejsze słowa z odczytanej Ewangelii wpisz następnie w miejsce notatki w ćwiczeniach.

3. Jezus przyszedł do ludzi, aby nas zbawić. Dokonywał to na różne sposoby - zobacz zapis w katechizmie na str.138:

Jezus przyszedł na świat, aby:

a) czynić cuda i poprzez swoje słowa i czyny objawić to, kim jest i jaką ma misję do spełnienia;

b) głosić Ewangelię ubogim;

c) dać świadectwo prawdzie;

d) doprowadzić wszystkich, a zwłaszcza tych zagubionych, do Boga;

e) nauczyć nas służyć Bogu w drugim człowieku.

  • Polecenie:

Znajdź w Piśmie świętym (znajdź je w domu lub skorzystaj ze strony internetowej) i odczytaj ze zrozumieniem poniższe fragmenty Ewangelii:

          (1)   J 13,12-15

          (2)   Mt 11,2-5

          (3)   Łk 15,4-7

          (4)   J 18,37

Po odczytaniu tych tekstów ewangelicznych postaraj się dopasować te teksty (1)-(4) do wymienionych wcześniej sposobów wypełniania przez Jezusa zbawczego posłannictwa (a, b, c, d, e).

 

4. Każdy z nas - podobnie jak Apostołowie (przeczytaj Dz 5,27-32 w Katechizmie s.139) - jest włączony w potrójną misję Chrystusa - a jest to misja: kapłańska (uświęcająca), prorocka (nauczycielska) i królewska (pasterska). Także i my mamy podejmować wypełnianie tej misji, wszak od chwili chrztu jesteśmy wkorzenieni w Jezusa Chrystusa.

A jak to każdy powinien czynić?

Zapisz to w zadaniu nr 1 w ćwiczeniach - wykorzystując zapis w katechizmie na str.139-140.

 

Jako zadanie domowe wykonaj zad. 3. Jako zadanie dodatkowe (na 6!) wykonać możesz zad. 2. 

W jednym i drugim przypadku prześlij zdjęcie str. 48 na messengera lub e-mailem.

Klasa

5

Katecheza dodatkowa - Święty Jan Paweł II 

Jest to katecheza z okazji 100-nej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II dla klas V-VIII.

 

Katecheza w całości przygotowana jest w formie zadań interaktywnych przy pomocy aplikacji Genially.  

Aby uruchomić lekcję wystarczy skopiować niżej podany link i otworzyć w przeglądarce Google.

 

Zadania wykonujemy w kolejności podanej wg instrukcji zawartej bezpośrednio w prezentacji dostępnej tutaj.

 

Jedyne narzędzia niezbędne do realizacji katechezy to komputer z dostępem do Internetu. 

 

Powodzenia!

Klasa

5

Katecheza 42 - Jezus głosi Dobrą Nowinę o Królestwie Bożym

Katechizm - str.143-145

ćwieczenia - str.49-50

1. Ostatnie dni i wydarzenia, które było nam dane przeżywać w liturgii Kościoła, przypomniały nam bardzo ważną rzecz: Bóg uczynił dla nas wszystko, abyśmy mogli kiedyś być w Niebie, w Królestwie Bożym; nawet posłał na swiat swego Syna, który ofiarował za nas swoje życie na krzyżu i w ten sposób wysłużył nam zbawienie.

 

"Niebo", "zbawienie" - to zaproszenie, które Bóg w sposób zupełnie darmowy nam ofiarował, to dar, który człowiek może przyjąć i na ten dar odpowiedzieć z radością, ale również człowiek może ten dar zlekceważyć i odrzucić.

2. Przypomnij sobie zwłaszcza z katechez nr 40 i 41 - co już pamiętasz z nauczania Jezusa o Królestwie Bożym...:

  • Kto jest założycielem Królestwa Bożego?

  • Kiedy objawi się pełnia królowania Bożego?

  • Co to jest PARUZJA?

  • Od kiedy mamy udział w Bożym Królestwie?

  • Do czego (do jakich biblijnych obrazów) przyrównywał Jezus Królestwo Boże?

  • W jaki sposób możesz uczestniczyć wraz z Jezusem w głoszeniu Królestwa Bożego?

Odpowiedzi na te pytania - są powtórką z tych katechez, a jednocześnie wprowadzeniem do dzisiejszego rozważania, które rozpoczyna kolejny dział w naszym katechizmie pt.: BÓG NAUCZA PRZEZ JEZUSA.

3. Czy lubisz tęsknić? Za czym najczęściej tęsknisz? Czy tęsknota to coś radosnego czy smutnego, coś dobrego czy złego? Następnie wykonaj ćwiczenie nr 1 na str.49

Za czym tęskniły dzieci z opowiadani na str.143 - i jak ta tęsknota się wyrażała? Jak to się zakończyło?

Jak ci się wydaje - za czym ludzie przede wszystkim tęsknią?

4. Przeczytaj teraz uważnie słowa z Pisma Świętego: Mt 4,23-25 (w katechizmie na str.144)

Co czyni Jezus? Jakie słowa to potwierdzają?

Jakie znaki towarzyszą głoszeniu Dobrej Nowiny?

W ćwiczeniach - wykonaj zad. 2.

Pan Jezus wzywa do nawrócenia, pokuty i przypomina o tym, że Bóg już króluje w naszych sercach, jeśli tylko na Niego sie otworzymy. Całe życie Jezusa jest jedną wielką i najpiękniejszą Dobrą Nowiną o niepojętej miłości Boga do każdego człowieka. Powinniśmy robić wszystko, aby Ewangelia o Jezusie stała się dla nas Księgą życia.

5. Znajdź w katechizmie wyjaśnienie - czym są EWANGELIE - i odpowiedź umieć w miejscu notatki - w ćwiczeniach na str.50.

6. Jaka tajemnica Różańcowa najbardziej przywołuje treść dzisiejszej katechezy? Przypomnij sobie jej nazwę, bo wówczas będzie ci łatwiej wykonać ćwiczenie nr 3 (z tymi słowami piosenki zetknąłeś się już w jednej z ostatnich katechez, możesz również znaleźć w internecie).

7. CHCĘ BYĆ PODOBNY DO JEZUSA I KAŻDEGO DNIA RADOŚNIE PRZYBLIŻAĆ INNYM KRÓLESTWO BOŻE - to wniosek z dzisiejszej katechezy i zadanie na twoje dalsze życie, ale i treść zadania nr 4 w zeszycie ćwiczeń (str.50) - pomocą może posłużyć ci także tekst w katechizmie na str. 145.

Prześlij zdjęcie wykonanego zadania 4 na str. 50 w ćwiczeniu. Pamiętaj, żeby praca była samodzielna! 

Klasa

5

Katecheza 43 - Poznajemy królestwo Boże w przypowieściach Pana Jezusa

Katechizm – str.146-148

Ćwiczenia – str.50-51

1. Na ostatniej katechezie poznawaliśmy Jezusa, który przemawiał. O czym mówił i nauczał? Co było najważniejszą treścią Jezusowego nauczania? Jakimi dwoma słowami określamy to nauczanie Jezusa?

2. Dzisiaj zatrzymamy się na nauczaniu Pana Jezusa o Królestwie Bożym. Jezus ucząc o Królestwie Bożym posługiwał się przypowieściami. A co to jest PRZYPOWIEŚĆ? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie – zajrzyj do katechizmu na stronie 147. Następnie postaraj się swoimi słowami wyjaśnić mamie, tacie lub rodzeństwu – co to jest „przypowieść”.

Pamiętaj, że Jezus kierował swoje nauczanie do ludzi prostych, niewykształconych, dlatego też posługiwał się takim sposobem nauczania, aby mogli Go zrozumieć. Mówiąc o tajemniczej rzeczywistości, jakim jest Królestwo Boże – aby je jak najbardziej im przybliżyć i zachęcić do troski o to Królestwo – posługiwał się obrazami znanymi im z codziennego życia. Metodą nauczania były właśnie przypowieści.

Schemat nauczania Jezusa w przypowieściach jest następujący:

Królestwo Boże podobne jest do ……….. (i tutaj pojawia się jakiś obraz z codziennego życia).

3. W dzisiejszej pracy będzie ci potrzebne Pismo Święte Nowego Testamentu. Twoim zadaniem będzie odnaleźć podane niżej przypowieści w tekstach ewangelicznych: ich uważne przeczytanie i analiza, aby następnie wykonać zadanie nr 1 w ćwiczeniach.

W kolumnie: „Przypowieść” proszę wpisać tytuł przypowieści oraz sigla biblijne tej przypowieści

W kolumnie: „Rysunek” proszę słowami lub rysunkiem zilustrować treść każdej z tych przypowieści. Zastanów się też, dlaczego Pan Jezus przyrównuje Królestwo Boże do takiej właśnie rzeczywistości? Następnie napisz krótko w tym miejscu tabelki, jaka cecha danej rzeczywistości ilustruje jaką cechę Królestwa Bożego.

A oto lista tych przypowieści: tytuł i sigla biblijne, aby ten tekst odnaleźć

  • Przypowieść o ziarnku gorczycy (Mk 4,30-32)

  • Przypowieść o skarbie (Mt 13,44-45)

  • Przypowieść o perle (Mt 13,45-46)

  • Przypowieść o zasiewie (Mk 4,26-29)

  • Przypowieść o sieci (Mt 13,47-50)

4. Znajdź i wysłuchaj słowa piosenki: „Szukajcie wpierw Królestwa Bożego” – Te słowa przypomną ci, że poszukiwanie Królestwa Bożego to zadanie na całe twoje życie.

Wykonaj ćwiczenie nr 2 i 3 (tym razem nie wysyłaj zdjęć zadań).

Na koniec pomódl się słowami Modlitwy Pańskiej: OJCZE NASZ…

Klasa

5

Katecheza 44 - Buduję królestwo Boże, przystępując do sakramentów świętych

Katechizm - str. 149-152

Zeszyt ćwiczeń - str.44

1. Pewnie już zdążyłeś się zorientować, że Królestwo Boże, o którym nauczał Pan Jezus posługując się między innymi w swoim nauczaniu przypowieściami (co to jest przypowieść?), jest bardzo mocno związane z przyjściem Chrystusa na ziemię. On sam rozpoczynając publiczne nauczanie mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15).

 

Gdy Jezus czynił cuda, a zwłaszcza gdy z opętanych wyrzucał złego ducha i w ten sposób objawiał wielką miłość Boga do ludzi i troskę o każdego człowieka - tłumaczył słuchaczom: "Jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże." (Łk 11,20)

2. Zatem wraz z Jezusem przyszło do nas Królestwo Boże. Pełnia tego Królestwa objawi się dopiero w życiu przyszłym, jednak już teraz mamy dostęp do tego królestwa, bo mamy dostęp do życia Bożego i łaski Bożej, po którą możemy sięgać - przystępując do sakramentów świętych.

  • Przypomnijcie sobie - co to jest SAKRAMENT?

  • Ile mamy sakramentów? Wymień je po kolei!

  • Który samkrament przyjmujemy zawsze jako pierwszy i dlaczego?

  • Które z sakramentów możemy przyjąć tylko jeden raz w życiu, a które kilka lub wiele razy?

Jeśli to ostatnie pytanie sprawiło ci jakąś trudność - to dzisiejsza katecheza rozwieje wątpliwości...

 3. Na początek przeczytaj siedem historii wziętych z życia, które ilustrują poszczególne wydarzenia sakramentalne - wykonaj również zadanie nr 1 w ćwiczeniach.

Zastanów się, z którymi sakramentami spotkałeś się już jako obserwator, a z którymi - jako ich przyjmujący?

Skąd się wzięły sakramenty?

Obserwując sprawowanie sakramentów zapewne zauważyłeś, że towarzyszą nam one przez całe nasze życie - i występują w najbardziej wyjątkowych sytuacjach naszego życia sprawiając, że świeckie i zwyczajne wydarzenia życia nabierają niezwykłego, nadprzyrodzonego i Bożego wymiaru.

Zapisz w miejscu notatki i zapamiętaj definicję:

SAKRAMENT - to znak widzialny / ustanowiony przez Jezusa / dający lub przywracający łaskę Bożą / i łączący nas coraz bardziej z Bogiem i Kościołem.

W tej definicji pojawiły się 4 elementy charakteryzujące sakramenty i odróżniające je od innych czynności dokonywanych w Kościele i życiu codziennym.

"ZNAK WIDZIALNY" - przy udzielaniu każdego sakramentu pojawiają się pewne przedmioty widzialne dla oka i wykonywane czynności (nazywane są one MATERIĄ SAKRAMENTALNĄ) oraz są wypowiadane słowa świadczące o ich udzieleniu (to FORMA SAKRAMENTALNA). Na przykład przy chrzcie świętym tą materią jest woda święcona, którą ksiądz polewa główkę dziecka, zaś formą są znane ci słowa: "(imię dziecka) - ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen."

Sakramentu nie można sobie samemu udzielić. Potrzebny jest ktoś inny, kto ci go udzieli. Najczęściej jest to kapłan, który udziela komuś sakramentu. Osoba udzielająca sakramentu czyli sprawujaca sakrament nosi nazwę SZAFARZ SAKRAMENTU. Ten zaś, kto przyjmuje sakrament to PODMIOT SAKRAMENTU.

  • Naucz się tych pojęć związanych z sakramentami (podkreślone i wytłuszczone słowa) tak, abyś potrafił je później wyjaśnić i opowiedzieć - wskazując jak to jest w przypadku każdego z sakrmantów. Zapewniam cię, nie jest to trudne.

"USTANOWIONY PRZEZ JEZUSA" - każdy z siedmiu sakramentów ustanowił Pan Jezus. Wcześniej nie było sakramentów; Kościół też ich sobie nie wymyślił. O ustanowieniu niektórych sakramentów przez Jezusa możemy wprost doczytać się z Ewangelii (np. Chrzest, Pokuta, Eucharystia, Kapłaństwo, Małżeństwo), o innych czytamy np. w Listach Apostołów (np. W Liście Jakuba Apostoła czytamy wskazania - jak należy udzielać Sakrament Chorych), wreszcie o innych możemy doczytać z ksiąg Nowego Testamentu, że były one praktykowane przez Apostołów wobec wiernych pierwotnego Kościoła (np. Bierzmowanie).

"DAJĄCY LUB PRZYWRACAJĄCY ŁASKĘ BOŻĄ" - każdy z sakramentów ma za główny cel złączyć nas z Bogiem czyli obdarować łaską. Jeśli tej łaski nie mamy to z wiarą przyjęty sakrament ją nam da (np. Chrzest, Spowiedź święta). Jeśli zaś w naszej duszy jest łaska uświęcająca to przyjmując sakrament - Bóg nam tę łaskę pomnoży i w niej nas umocni (np. Bierzmowanie, Eucharystia, Kapłaństwo, Małżeństwo) - i w tym przypadku warunkiem godnego przystąpienia do takiego sakramentu jest stan łaski uświęcającej w naszej duszy (gdy jesteśmy tuż po chrzcie lub po dobrej spowiedzi świętej).

"ŁĄCZĄCY NAS ŚCIŚLEJ Z BOGIEM I KOŚCIOŁEM" - to wynika z wcześniejszych słów: sakrmanty są po to, abyśmy byli i żyli zjednoczeni z Bogiem i kroczyli so świętości, a to dokonuje się we wpólnocie z Mistycznym Ciałem Chrystusa czyli we wspólnocie Kościoła.

4. Na podsumowanie i utrwalenie wykonaj zad. nr 2 w zeszycie ćwiczeń

ZAPAMIĘTAJ i dopisz to w notatce!

Sakramenty są dla ludzi żyjących, będących pielgrzymami - w drodze do Boga. Są nam konieczne, aby na tej drodze wytrwać i się nie zagubić. Dlatego należy często i godnie do nich przystępować - zwłaszcza do spowiedzi i Komunii świętej.

bottom of page