top of page

Klasa

1

Katecheza 53 - Wszyscy chwalimy Maryję

Rozpoczyna nie miesiąc maj, który szczególnie jest poświęcony Matce Pana Jezusa. Maryi. Dlatego ta katecheza będzie poświęcona szczególnie jej osobie.

 

Jest taka piękna historia o chłopcu, Karolu, który miał oboje rodziców. Cieszył się bardzo z każdego dnia. Jego tato i mama codziennie się z nim modlili, pokazywali mu świat. Jednak gdy chłopiec miał kilka lat, mama zachorowała. Niedługo potem zmarła. Chłopcu i tacie było bardzo smutno.

 

Kilka dni po pogrzebie mamy tato zabrał Karola do miejsca, do którego bardzo często chodzili. Tym razem nie była to niedziela. To spotkanie miało być inne, wyjątkowe. Tata wziął za rękę chłopca, przyprowadził do przodu tego budynku i wskazał na wizerunek pewnej pięknej Pani. Powiedział: „Od teraz to Ona będzie się tobą opiekować i będzie twoją Mamą”.

 

Jak myślisz, gdzie zaprowadził tata Karola? (do kościoła)

 

Kogo wskazał Karolowi jako Mamę? (Maryję)

 

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Mały Karol Wojtyła, gdy dorósł, został księdzem, a później papieżem. Przez całe swoje życie bardzo kochał Maryję i często w modlitwie prosił Ją o wstawiennictwo w ważnych sprawach.

 

A teraz posłuchaj kolejnej historii.

 

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. (J 19,25-27)

 

Dlaczego Jezus oddał uczniowi pod opiekę swoją Mamę? (żeby się Nią zaopiekował. Bardzo Ją kochał. Nie chciał, żeby była sama. Nie chciał, żeby było Jej smutno).

 

Maryja – Mama Pana Jezusa – pokazuje nam, jak można kochać Boga. Zobacz ilustracje (str. 134) urodziła Pana Jezusa, była z Nim, kiedy cierpiał na krzyżu, a potem została wzięta do Nieba. Została dana jako Mama nie tylko uczniowi, ale i nam wszystkim.

 

Gdy kogoś kochamy, to często nazywamy go, stosując różne miłe określenia. Pomyślcie i powiedzcie, w jaki sposób zwracają się do was rodzice? 

 

Jest taka specjalna modlitwa, w której zostały zebrane miłe określenia dotyczące Matki Bożej. Ta modlitwa nazywa się Litania do Najświętszej Maryi Panny.

 

Tą litanią modlimy się szczególnie w maju na nabożeństwach nazywanych majówkami.

 

Na koniec wykonaj ćwiczenie w podręczniku. (str. 135) Ułóż  wezwania z Litanii loretańskiej, oraz pokoloruj obrazek Maryi według wzoru.

Klasa

1

Katecheza 38 - Jezus wstępuje do nieba

Jako nawiązanie do poprzedniej katechezy wykonaj zadanie na stronie 97 w podręczniku: zaznacz kółkiem symbole Zmartwychwstałego Chrystusa.

 

Następnie zastanów się:

 

• Co to jest niebo?

 

• Jakiego koloru jest niebo?

 

• Z czym kojarzy nam się niebo?

 

• Co można zobaczyć na niebie?

 

 

Dzisiejsza katecheza nawiązuje do Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa, którą obchodzimy 40 dni po Wielkanocy. Św. Łukasz i św. Jan opisali tamto wydarzenie takich słowach:

 

Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma, i rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście świadkami tego. Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni mocą z wysoka».

 

Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba.

 

Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, błogosławiąc Boga.

 

(Łk 24,45-53)

 

• O czym powiedział Pan Jezus apostołom?

 

• Co stało się po rozmowie Pana Jezusa z apostołami?

 

• Dokąd wstąpił Pan Jezus?

 

• Co zrobili apostołowie po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa?

I drugi tekst:

 

W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem.

 

(J 14, 2-3)

 

• Dlaczego Jezus wstąpił do nieba?

 

• Jaką obietnicę nam zostawił?

 

 

Pomyślmy: 

 

• Czy niebo, o którym mówi Pan Jezusa, to jest to, które mamy nad głowami?

 

• Czy jest sposób, w jaki możemy zasłużyć sobie na to niebo?

 

• Jak może wyglądać niebo, które jest dla nas prezentem od Pana Boga? (można wspólnie na dużym kartonie stworzyć rysunek takiego nieba)

 

Podsumowując:

Jezus Chrystus przygotowywał uczniów do swojego odejścia. Kiedy to się stało, apostołowie nie mogli Go już zobaczyć ani z Nim rozmawiać, ale nie byli smutni. Cieszyli się, ponieważ Jezus obiecał im, że będzie z nimi zawsze. Obiecał to również nam wszystkim. Pozostał z nami w sakramentach świętych (szczególnie w Eucharystii), w słowie Bożym, podczas modlitwy czy w naszych dobrych uczynkach.

 

Zadanie

 

Uczniowie rozwiązują ćwiczenie w podręczniku: Znajdź 5 szczegółów, którymi różnią się obrazki, przedstawiające Wniebowstąpienie Pana Jezusa.

Jeśli istnieje możliwość proszę zrobić zdjęcie stron - ogólne  -  i przesłać na messengera bądź e-mailem.

Klasa

1

Katecheza 55 - Święty Jan Paweł II

Święty Jan Paweł II – nauczyciel dzieci i młodzieży – katecheza z okazji 100-tnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II dla klas I-IV.

 

Katecheza w całości przygotowana jest w formie zadań interaktywnych przy pomocy aplikacji Genially.  

Aby uruchomić lekcję wystarczy skopiować niżej podany link i otworzyć w przeglądarce Google.

 

Zadania wykonujemy w kolejności podanej wg instrukcji zawartej bezpośrednio w prezentacji dostępnej tutaj.

 

Jedyne narzędzia niezbędne do realizacji katechezy to komputer z dostępem do Internetu. 

 

Na koniec wykonaj zadania ze stron 138-140 w ćwiczeniach. Proszę o przesłanie zdjęć tylko tych stron​.

Klasa

1

Katecheza 39 - Zesłanie Ducha Świętego

Na początek kilka pytań:

 

• Co zrobił Pan Jezus po Zmartwychwstaniu? (wstąpił do nieba)

 

• Czy to znaczy, że zostawił apostołów samych?

 

• Co Pan Jezus obiecał apostołom?

 

 

Kiedy Pan Jezus wstępował do nieba, obiecał apostołom, że ześle na ziemię Ducha Świętego. Aby lepiej to zrozumieć wykonaj ćwiczenie w podręczniku:

 

Z Dodatku wyklej elementy i przyklej w odpowiednim miejscu (Zesłanie Ducha Świętego według Dz 2, 1-4).

 

 

Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić. (Dz 2, 1-4)

 

A teraz zastanów się

 

• Gdzie przebywali uczniowie podczas Zesłania Ducha Świętego?

 

• Kiedy nastąpiło Zesłanie Ducha Świętego?

 

• Jak wyglądało Zesłanie Ducha Świętego?

 

• Czego doświadczyli apostołowie?

 

• Co się zmieniło po Zesłaniu Ducha Świętego?

 

Duch Święty pomaga nam, obdarza nas swoimi darami, abyśmy stawali się odważni i pełni dobroci. Pomocą są dla nas dary, jakie otrzymujemy od Ducha Świetego. Jakie? 

 

Ćwiczenie w podręczniku:

 

Połącz kropki i odczytaj, jakie dary możemy otrzymać od Ducha Świętego (mądrość, miłość, rozum, odwaga, dobroć).

Podsumowując: 

Pan Jezus obiecał uczniom, że nie zostawi ich samych. Swoją obietnicę spełnił pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu. Posłał na ziemię Ducha Świętego, aby nauczał i obdarzył każdego z nas swoimi darami. Duch Święty jest niewidzialny, ale odczuwamy Jego działanie, np. pomaga nam w trudnych chwilach. Jest przedstawiany za pomocą symbolu.

 

 

Jako pracę domową wykonaj zad. ze str. 99:

 

Połącz kropki i pokoloruj obrazek, a dowiesz się, w jakiej postaci przedstawiany jest Duch Święty. Zadania to prześlij pocztą elektroniczna. Pamiętaj o starannym wykonaniu zadania. :)

Klasa

1

Katecheza 40 - Jezus czeka na nas w Kościele

Nawiązując do ostatniej katechezy zastanów się:

 

• Gdzie przebywali uczniowie podczas Zesłania Ducha Świętego?

 

• Kiedy nastąpiło Zesłanie Ducha Świętego?

 

• Jak wyglądało Zesłanie Ducha Świętego?

 

• Jaki jest symbol Ducha Świętego?

 

Na początek warto zacząć od krótkiej zabawy: opowiadamy dziecku o jakimś wybranym miejscu, a ono musi zgadnąć, co to za miejsce. Przykład:

 

Jest to miejsce, gdzie są wygodne fotele ustawione w rzędach, reflektory, duży ekran – kino.

Następnie opowiadamy o kościele, np. dużo ławek ustawionych w rzędach, obrazy, świece, ołtarz, itp. Jeśli dziecko odgadnie, że to kościół, to można zadać pytanie:

 

• Co jeszcze znajduje się w kościele?

 

Kościół jest takim miejscem, gdzie możemy się zawsze spotkać z Panem Jezusem. Jest to prawda, którą potwierdza Pismo Święte: "A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata." (Mt 28, 20)

 

Jezus wypełnił swoją obietnicę i pozostał z nami, ale ukryty w Najświętszym Sakramencie. Jest więc z nami w każdej Mszy Świętej i pozostaje cały czas w kościele, o czym przypomina wieczna lampka, która nieustannie się świeci. Wieczna lampka jest znakiem obecności Jezusa w tabernakulum. Światło to przypomina Go jako wieczną światłość.

 

Co jeszcze chce nam Powiedzieć Pan Jezus?

 

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. (Mt 11, 28)

 

• Kogo Pan Jezus zaprasza? (utrudzonych i obciążonych, czyli smutnych, którzy mają jakieś problemy)

 

• Co Pan Jezus uczyni, kiedy do Niego przyjdziemy? (pokrzepi nas, doda nam otuchy, wysłucha nas, pocieszy, pomoże rozwiązać problemy)

 

Ćwiczenie w podręczniku: Pokoloruj wieczną lampkę. a następnie wykonaj ćwiczenie – labirynt: Znajdź drogę do kościoła.

 

 

Praca domowa

 

Ćwiczenie w podręczniku: Napisz według wzoru! (napis – Jezus czeka na nas w kościele). Tym razem nie przesyłamy zdjęć :)

Klasa

1

Katecheza 41 - Pan Bóg mówi do nas w naszym sumieniu

Katechezę można rozpocząć od zabawy:  Potrzeba dwóch osób. Na podłodze sznurkami wyznaczamy trasę – start i metę. Zadaniem jest przejść razem do mety. Jedna osoba ma zawiązane oczy, druga prowadzi tylko za pomocą słów. Nie może drugiej osoby dotykać. na koniec pytamy: 

 Czy łatwo jest dojść do mety z zawiązanymi oczami?

 Nie. Dlatego potrzebujemy pomocy, potrzebujemy kogoś, kto widzi drogę i mówi nam, jak iść, aby się nie przewrócić.

 Naszym celem jest szczęście – niebo, które przygotował dla nas kochający Bóg. On chce, abyśmy tam dotarli. Czasem człowiek nie wie, jaką drogą ma iść, jak postępować, aby być szczęśliwym. Dlatego Pan mówi do człowieka w jego sercu, w jego sumieniu. Człowiek, który słucha tego głosu, wie, co jest dobre, a co złe; wybiera dobro, a unika zła.

Wykonaj zadanie z podręcznika na str. 105: Przyporządkowują „dobre zachowanie” do odpowiedniej sytuacji.

Wykonaj także pozostałe zadania - na str. 104 - połącz kropi i odczytaj wyraz. A na str. 105 dopisz przeciwieństwa do podanych wyrazów.

Naucz się, co to jest sumienie. Będziemy z tej definicji często korzystać na zajęcia z religii:

Sumienie to głos Pana Boga w naszym sercu, który pomaga odróżniać dobro od zła oraz ostrzega nas przed złem.

bottom of page