3
Katecheza 37 - Eucharystia ofiarą Chrystusa i Kościoła
Katechizm - od str.132
1. Przypomnijcie i powtórzcie sobie z poprzedniej katechezy:
-
Kiedy Pan Jezus ustanowił Eucharystię?
-
Jakie słowa mówią o ustanowieniu Eucharystii?
-
Jaki sakrament (oprócz Eucharystii) ustanowił Pan Jezus wtedy w Wieczerniku?
-
Czego pamiątką jest każda Msza święta?
-
Kiedy mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej?
-
2. Przypomnijcie sobie różne rodzinne i kościelne uroczystości i święta. Wymieńcie kilka z nich...
Otóż święta i uroczystości to okazja, aby wspólnie - w gronie rodziny i przyjaciół - spotkać się i wspólnie spędzać czas. Do takich dni też się specjalnie przygotowujemy; pamiętamy o odświętnym wystroju, dekoracji, ubraniu. Często na to wyjątkowe spotkanie przygotowujemy specjalne zaproszenia, które do wybranych osób kierujemy i wysyłamy.
Również Pan Jezus świętował, spędzał czas z bliskimi sobie osobami, przyjaciółmi. Na najważniejsze świętowanie zaprosił swoich uczniów - Apostołów - do przygotowanej sali, gdzie spędził z nimi najpiękniejszą ucztę miłości - Ostatnią Wieczerzę. Ta wyjątkowa uczta stała się pierwszą w historii świata EUCHARYSTIĄ. W Eucharystię Pan Jezus wpisał swoją ofiarę krzyżową, którą następnego dnia złożył w sposób krwawy na Golgocie.
Zapamiętaj:
Każda Eucharystia jest uobecnieniem ofiary Chrystusa, złożonej na Krzyżu. Pan Jezus jest w niej realnie (rzeczywiście) obecny. Na ołtarzu podczas każdej Mszy świętej Pan Jezus ofiaruje się za nas w sposób bezkrwawy - i ta ofiara jest sprawowana wielokrotnie. Natomiast ofiara, którą Pan Jezus złożył jeden jedyny raz na krzyżu - to ofiara krwawa.
-
A teraz - po tym wprowadzeniu - wykonaj w katechizmie dwa ćwiczenia:
(1) Wyjaśnij pojęcia (ofiara krwawa - ofiara bezkrwawa)
(2) Uzupełnij tekst wyrazami z ramki - staraj się przemyśleć zdania, które w ten sposób zostaną utworzone.
3. Każdy kapłan, gdy sprawuje Najświętszą Ofiarę Mszy świętej, wypełnia polecenie Jezusa z Wieczernika: "TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ". W ten sposób po dziś dzień - aż do skończenia świata, jeśli tylko będzie żył choćby jeden kapłan na świecie - ta ofiara będzie się dokonywać.
Najważniejszy moment podczas Mszy świętej to słowa PRZEISTOCZENIA czyli KONSEKRACJA.
Konsekracja (Przeistoczenie) dokonuje się wówczas, gdy kapłan trzymając w dłoniach Hostię wypowiada słowa Jezusa: "Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy, to jest bowiem Ciało moje, które za was będzie wydane"; a następnie trzymając kielich z winem mówi: "Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: to jest bowiem kielich Krwi mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę".
I od tej chwili chleb nie jest już chlebem lecz jest CIAŁEM Pana Jezusa, zaś wino nie jest już winem - jest KRWIĄ Pana Jezusa.
Gdy te słowa kapłan wypowiada - wszyscy ze czcią klęczą i wpatrują się w podnoszone przez kapłana Ciało i Krew Pana Jezusa. Jest to wyjątkowy moment adoracji.
-
A teraz wykonaj kolejne ćwiczenie - uzupełniając zdanie dotyczące PRZEISTOCZENIA.
4. Eucharystia towarzyszy nam na różne sposoby. Z Chrystusem, który stał się obecny pośród nas pod postaciami chleba i wina, spotykamy się nie tylko wtedy, gdy uczestniczymy we Mszy świętej. On jest z nami zawsze - możemy Go adorować w Najswiętszym Sakramencie, możemy wpatrywać się w tabernakulum, gdzie przebywa On w najświętszej Hostii, możemy też nieść Chrystusa Eucharystycznego w procesji.
-
Pozostaje jeszcze jedno zdanie - ćwiczenie do wykonania. Końcowym efektem pracy będą różne nazwy Eucharystii, niektóre składają się z kilku słów. Łącznie tych nazw będzie siedem. Naucz się przynajmniej pięciu z nich.
-
A na zakończenie podziękuj Jezusowi za Jego obecność w Eucharystii słowami modlitwy uwielbienia:
Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament - teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Klasa
3
Katecheza 38 - Przygotowanie i przyniesienie darów
Katechizm - str.135 nn.
1. Przypomnij sobie najważniejsze już poznane treści związane z tajemnicą Eucharystią!
-
Kto ustanowił Sakrament Eucharystii?
-
Kiedy to się dokonało?
-
Czego pamiątką i uobecnieniem jest każda Msza święta?
-
Co to jest "ofiara krwawa" i "ofiara bezkrwawa"?
-
Gdzie została złożona przez Jrzusa ofiara krwawa? A gdzie - ofiara bezkrwawa?
-
Jakie zapamiętałeś nazwy związane z Eucharystią?
-
Jak nazywa się najważniejszy moment każdej Mszy świętej? Co się wtedy dokonuje?
2. Dziś powiemy sobie o prezentach. Lubisz otrzymywać prezenty? A dawać je innym? Co czujesz w sercu, gdy ktoś ofiaruje ci prezent? Z jakich okazji możemy komuś dać prezent? Jaki prezent komuś sprawi największą radość? Co powinniśmy zrobić i jak się zachować, gdy otrzymamy od kogoś prezent?
Zapewne ten temat jest tobie bardzo bliski. Lubimy otrzymywać prezenty, czasem nawet o to się dopominamy. Ale czy umiemy być wdzięczni za każdy dar?
Kochani! Wartość prezentu (daru) nie leży w tym, ile on kosztuje i jaką ma rynkową wartość, ale w tym - ile w tym darze jest serca, szczerości i miłości! Możesz otrzymać bardzo bogaty prezent, ale nie czuć się szczęśliwy. Możesz jednak otrzymać coś, co niewiele kosztuje pieniędzy, ale być bardzo z tego powodu szczęśliwy. Dlaczego? - Bo otrzymujesz od kogoś, kto się kocha, kto o tobie myśli, kto jest dla ciebie bliski, kto cię zna i dla kogo jesteś ważny.
-
Pomyśl, co możesz ofiarować komuś, kogo bardzo kochasz? A może przygotujesz i ofiarujesz ten dar!?
3. Również podczas Mszy świętej jest taki obrzęd związany z darem i ofiarą, który nazywamy PRZYGOTOWANIEM I PRZYNIESIENIEM DARÓW. Czasem dokonuje się to w uroczystej procesji, innym razem - skromnie i zwyczajnie.
Przygotowanie i przyniesienie darów rozpoczyna się od przygotowania ołtarza. Do ołtarza najczęściej przynoszone są: chleb i wino. Ten gest ofiarowania przypomina o tym, że sami mamy się dzielić z innymi tym, co otrzymaliśmy. Bóg dał nam wszystko - życie, zdrowie, bliskie nam osoby, przyjaciół, a nade wszystko - sam stał się dla nas darem. Przynosząc do ołtarza dary - w jakiś sposób oddajemy Bogu to, co od Niego otrzymaliśmy i za co teraz wyrażamy Bogu wdzięczność.
4. Otrzymanymi od Boga darami powinniśmy się dzielić z innymi, stąd również podczas zwłaszcza niedzielnej Mszy świętej jest zbierana ofiara na tacę, czyli dary pieniężne, które będą służyć dobru parafii i innych ludzi. Dawniej składano różne dary w naturze, teraz - zastąpiono to po prostu pieniądzem, za który zakupuje się to, co jest potrzebne lub też ofiaruje się potrzebującym pomoc materialną.
-
Pomyśl, na co są zbierane ofiary w kościele?
-
A co ty możesz ofiarować?
Drogie dziecko! Nie ma takiego człowieka, który nie miałby co ofiarować. Bo nie zawsze chodzi o dar materialny, najważniejsze jest serce. Gdy masz kochające, czyste i wrażliwe serce to dostrzeżesz jak wiele możesz innym ofiarować. Niejednokrotnie tym darem stanie się modlitwa, piękny uśmiech, szczera pomoc, odwiedzenie kogoś, pomoc bliźniemu w potrzebie - i wiele innych darów, do których nie trzeba pieniędzy.
-
Uzupełnij teraz w podręczniku tekst słowami z ramki. Efektem twojej pracy będzie dialog kapłana z wiernymi podczas obrzędu ofiarowania darów.
Zwróć uwagę na słowa: MOJĄ I WASZĄ OFIARĘ. Podczas Mszy świętej każdy coś powinien ofiarować Panu Bogu wraz z ofiarą Jezusa Chrystusa. On ofiaruje całęgo siebie. A ty? - Co możesz Bogu ofiarować?
-
Odpowiadając na to pytanie - wykonaj kolejne ćwiczenie w podręczniku.
Posłuchaj teraz i naucz się piosenki, która czasem towarzyszy nam w czasie Mszy św. Rodzinnych. Zwróć uwagę na jej słowa... O jakich darach mówią jeszcze jej słowa?
5. Podsumowując dzisiejsze spotkanie - wykonaj pozostałe ćwiczenie w katechizmie i naucz się odpowiedzi na wezwanie kapłana: "Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę przyjął Bóg, Ojciec wszechmogący..."
W modlitwie POD TWOJĄ OBRONĘ - poproś Maryję, aby opiekowała się nami u swojego Syna. Jeśli istnieje możliwość proszę o wykonanie i przesłanie zdjęcia stron 136-137 na messengera lub e-mailem.
Klasa
3
Katecheza dodatkowa - Święty Jan Paweł II
Święty Jan Paweł II – nauczyciel dzieci i młodzieży – katecheza z okazji 100-tnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II dla klas I-IV.
Katecheza w całości przygotowana jest w formie zadań interaktywnych przy pomocy aplikacji Genially.
Aby uruchomić lekcję wystarczy skopiować niżej podany link i otworzyć w przeglądarce Google.
Zadania wykonujemy w kolejności podanej wg instrukcji zawartej bezpośrednio w prezentacji dostępnej tutaj.
Jedyne narzędzia niezbędne do realizacji katechezy to komputer z dostępem do Internetu.
Powodzenia!
Klasa
3
Katecheza 39 - Jezus jest obecny pod postacią chleba i wina
Katechizm - str. 138
1. Przypomnij sobie, o czym rozważaliśmy w poprzednich katechezach?
Pan Jezus zaprasza nas na wspaniałą ucztę, w której łączy się niebo z ziemią. Tą ucztą jest każda Msza święta. Udział we Mszy świętej to wielkie wyróżnienie dla nas. Sam Jezus jest tym, który tę ucztę przygotowuje i na nią nas zaprasza. On też staje się dla nas cudownym Pokarmem i Napojem.
-
Zastanów się, dlaczego potrzebujemy pokarmu i napoju?
-
Co by się z nami stało, gdybyśmy nie mieli co jeść ani co pić?
-
Po co człowiek przyjmuje pokarm?
Jak widzisz - nasze ciało potrzebuje pokarmu i napoju, aby się rozwijać i aby żyć. Jednak człowiek - to nie tylko ciało. Każdy człowiek posiada również duszę nieśmiertelną. Dusza również potrzebuje właściwego dla niej pokarmu i napoju... I o tym sobie dzisiaj porozmawiamy.
2. Przeczytaj sobie z pomocą rodziców następujący fragment pochodzący z Modlitwy Eucharystycznej wypowiadanej podczas Mszy świętej:
Gdy Pan Jezus przed swoją męką spożywał z Apostołami wieczerzę, wziął chleb i dzięki Tobie składając, błogosławił i rozdawał im, mówiąc: "Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy, to jest bowiem Ciało moje, które za was bedzie wydane." Pod koniec wieczerzy wziął kielich napełniony winem, złożył Tobie dzięki i podał uczniom, mówiąc: "Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: to jest bowiem kielich Krwi mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę".
-
Kiedy to się działo?
-
Co spożywał Pan Jezus ze swoimi uczniami?
-
Co Pan Jezus zrobił z chlebem?
-
Co Pan Jezus zrobił z winem?
-
Jakie słowa wypowiedział Pan Jezus podczas tych gestów?
-
Gdzie dzisiaj możemy usłyszeć te same słowa?
Wykonaj ćwiczenie w podręczniku (wpisując w kratki odpowiednie litery) - a dowiesz się, jak nazywa się moment Mszy świętej przedstawiony na zdjęciach.
Zapamiętaj!
Podczas przeistoczenia chleb staje się Ciałem Pana Jezusa, a wino - Jego Krwią.
Ciało i Krew Pana Jezusa - to konieczny duchowy pokarm i napój dla naszej duszy. Bez tego pokarmu i napoju (bez Boga) dusza jest w stanie duchowej śmierci, bo Bóg jest naszym życiem.
Aby to wszystko zrozumieć i przyjąć sercem - potrzebna jest wiara. Sam Jezus pomaga nam uwierzyć. W historii ludzkości miały miejsce takie wydarzenia, które wątpiącym ludziom uświadomiły, że eucharystyczny chleb i wino - to prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa. takie cuda działy się w różnych miejscach świata, także kilka lat temu w Polsce - w Sokółce. Zachęcam do oglądnięcia krótkiego filmu, który o tym mówi. Dla chętnych - jeszcze jeden film o cudzie w Sokółce.
-
W katechizmie uzupełnij poprawnie zdania mówiące o tym, co dzieje się podczas przestoczenia.
3. Prosząc Pana Jezusa, aby wzmacniał naszą wiarę w Jego realną obecność w Najświętszej Eucharystii - wsłuchajcie się w bardzo mądre słowa piosenki Magdy Anioł pt. Kiedyś wino i chleb
Kończąc dzisiejsze spotkanie - wykonaj kolejne ćwiczenie w katechizmie. Zwróć uwagę na te słowa kapłana, które się powtarzają. Wyrażają one prawdę, że uczestnicząc we Mszy świętej jesteśmy świadkami i uczestnikami największego cudu, który jest tajemnicą. Ten cud może przyjąć tylko wierzące serce.
-
Naucz się także "Aklamacji po przeistoczeniu".
I coś dla chętnych!
Zapraszam cię, abyś wraz z całą rodziną oglądnął przepiękny film o Eucharystii, trwający ponad godzinę. Jeśli już go oglądałeś - to zawsze warto na nowo go zobaczyć...
Jestem pewien, że ten film pomoże ci jeszcze piękniej uczestniczyć odtąd w każdej Mszy świętej, a także jeszcze lepiej przygotować się na uroczystość Pierwszej Komunii świętej.
Ten film nosi tytuł: NAJWIĘKSZY Z CUDÓW
Klasa
3
Katecheza 40 - Eucharystia uczy nas miłości
Katechizm: str.140
1. Przypomnij sobie, czego ważnego dotyczyła treść naszej ostatniej katechezy? (dotyczyła przeistoczenia, obecności Ciała i Krwi Chrystusa pod postaciami konsekrowanego chleba i wina)
Jakie słowa wypowiada kapłan bezpośrednio po przeistoczeniu? Jak my odpowiadamy na te słowa kapłana?
Skoro Pan Jezus daje siebie nam w Eucharystii - to trzeba, abyśmy i my ofiarowali siebie Bogu i ludziom.
Zapoznaj się z pomocą rodziców z tekstem opowiadającym o niezwykłym wydarzeniu z czasów drugiej wojny światowej. Jest to artykuł pt. Dwie śmierci Gajowniczka
-
Kim był człowiek wspomniany w tytule tego artykułu?
-
Gdzie miało miejsce zdarzenie opisane w tym artykule?
-
Co niezwykłego wydarzyło się w obozie? Dlaczego?
-
Co zrobił o. Maksymilian?
-
Skąd o. Maksymilian wziął siłę do tak niezwykłej i szalonej wręcz decyzji?
To, co zrobił św. Maksymilian Kolbe - było tak niezwykłe, że zszokowało nawet tak okrutnych morderców, jakimi byli esesmani. Ojciec Maksymilian był gotów, aby poświecić swe życie za drugiego, nieznanego mu człowieka. Skąd wziął przykład?
Ta moc i odwaga płynęły od Chrystusa. Ta moc wypływał z Eucharystii, którą jako kapłan - sprawował, ale i ze słów Chrystusa, którymi się św.Maksymilian w swoim życiu kierował.
Święty Jan Apostoł zapisał - pisząc o Jezusie: "On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci" (1 J 3,16)
-
Do czego zatem wzywa nas święty Jan?
Czy to oznacza, że mamy dosłownie oddać życie za kogoś innego? Niekoniecznie, ale możemy i powinniśmy innym ofiarować to, co jest częścią nas i naszego życia (np. swój czas, modlitwę czy pomoc).
Przypatrzcie się swoim rodzicom... Ile oni ofiarują wam czasu, zdrowia, troski, sił... Czy jesteście im za to wdzięczni?
Eucharystia, w której uczestniczymy, uczy nas gotowości do składania codziennej ofiary ze swojego życia - ofiarowania swojego życia Panu Jezusowi i innym ludziom.
-
A teraz wykonajcie zadanie:
We fragmencie pierwszej modlitwy eucharystycznej we Mszy świętej z udziałem dzieci podkreślcie, za kogo modlimy się w czasie Mszy świętej. Wypiszcie te grupy osób w katechizmie w wyznaczonym miejscu.
Podobnie zróbcie z fragmentem drugiej modlitwy eucharystycznej z udziałem dzieci.
Zobaczcie! Eucharystia tak wiele nas uczy: uczy bowiem modlitwy za innych, uczy jedności, udziela miłości i radości - a źródłem tego jest Duch Święty.
-
Wykonajcie teraz ćwiczenie z serduszkami.
W czasie Mszy świętej modlimy się za cały Kościół, za naszą parafię, za innych, którzy tak jak my - uczestniczą w Eucharystii. Uświadamia nam, że jesteśmy jedną rodziną dzieci Bożych. Uczy nas także miłości bardzo trudnej - bo do tych, których nie lubimy oraz wzywa do modlitwy za nich - tak jak Jezus modlił się za swoich oprawców wisząc na krzyżu.
-
Czego zatem uczy nas Eucharystia? Odpowiedź uzyskacie wykonując ćwiczenie z zaszyfrowanym tekstem.
Klasa
3
Katecheza 41 - Stół łączy rodzinę
-
Katechizm - str. 146
-
-
Podczas dzisiejszej katechezy przygotowującej do właściwego przeżywania spotkania z Panem Jezusem zatrzymamy się - jak sam temat tej katechezy podpowiada - przy stole.
-
-
STÓŁ - to nie tylko mebel o takim czy innym kształcie, który gdzieś w domu się znajduje, ale to również czas wspólnego spotkania, i grono osób, które przy tym stole wspólnie zasiada. Niekoniecznie chodzi zawsze o to, aby coś zjeść...
-
-
1. Odpowiedz sobie na poniższe pytania:
-
Jaki sakrament łączy się z przyjmowaniem pokarmu?
-
Co jest tym pokarmem?
-
Kogo przyjmujemy? Jak się to wydarzenie, kiedy ten pokarm przyjmujemy, nazywa?
-
Czego uczy nas Eucharystia? (te treści przypomnij sobie z ostatnie katechezy)
-
-
2. Bywają takie uroczyste chwile w życiu osobistym i rodzinym, że w większym gronie zasiadamy wspólnie przy jednym stole:
-
Jakie to mogą być wydarzenia?
-
Jak się to takich wydarzeń przygotowujemy?
-
Jak się ubieramy, aby w takiej chwili zasiąść wspólnie do stołu?
-
Jak przygotowujemy stół do takiego spotkania?
-
Z kim zasiadamy i kogo zapraszamy na takie biesiadowanie?
-
-
Wykonaj ćwiczenie z tabelką, która porównuje codzienne spotkania przy stole oraz świateczne spotkania przy stole. Czy zauważasz różnice spotkań codziennych i świątecznych przy stole?
-
-
Kochane dzieci! Stół zawsze łączył i jednoczył ze sobą rodzinę i przyjaciół. Zasiadając przy wspólnym stole - mamy okazję, aby spojrzeć sobie w oczy, oderwać się od codziennych spraw i obowiązków, spokojnie porozmawiać, być ze sobą. Pewnie w dzisiejszych czasach takie spotkania przy stole bywają rzadkie, a szkoda, bo są one bardzo wszystkim potrzebne.
-
-
3. Pan Jezus też wielokrotnie zasiadał przy stole, bo przecież był także prawdziwym człowiekiem, więc musiał również coś jeść. Zatem Jezus zasiadał przy stole - czasem był przez kogoś zapraszany, innym razem - sam innych zapraszał na wpólne spotkanie przy stole... Czy potraficie wymienić jakieś wydarzenia znane z Pisma świętego, które to potwierdzają?
-
-
Wykonaj zadanie w podręczniku - łącząc ilustrację z odpowiednim tekstem Pisma świętego.
-
-
Jezusa chętnie zapraszano na spotkania przy stole, a i On chętnie gościł w niejednym domu. Zapraszano Go jako przyjaciela (z jaką rodziną szczególnie się Jezus przyjaźnił?)... Innym razem gościł w domu tych, których uważano za grzeszników (czy potrafisz przytoczyć jakieś wydarzenie, które to ilustruje?).
-
Jezus chciał przez to pokazać, że Bóg jest Ojcem wszystkich ludzi, kocha ich i z każdym chce się spotkać. Pytanie zasadnicze - czy każdy człowiek chce spotkać się z Jezusem?
-
Może przypominacie sobie taki obraz, na którym widzimy Jezusa z laską w ręku stojącego przed pewnymi drzwiami i pukajacymi w nie, aby móc wejść. Na tym obrazie jest jeden istotny szczegół - drzwi nie mają klamki; można je otworzyć tylko od wewnątrz - inaczej nie wejdzie Jezus do środka. Autor tego pięknego obrazu chciał ukazać prawdę o takich wyjatkowych drzwiach, które prowadzą do domu ludzkiego serca. Jezus nie wejdzie do serca, jeśli mu sami drzwi od wewnątrz nie otworzymy. Tę prawdę wyrażają następujace słowa z Księgi Apokalipsy: "Oto stoję u drzwi i kołaczę. Jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną" (Ap 3,20).
-
-
4. Niezwykle ważnym spotkaniem Jezusa przy stole była Ostatnia Wieczerza, którą Pan Jezus spożył ze swymi uczniami - Apostołami - bezpośrednio przed swoją męką i śmiercią na krzyżu. Podczas tej Wieczerzy Pan Jezus przemienił chleb w swoje Ciało, a wino w swoją Krew. On sam stał się Pokarmem, którym nakarmił w ten niezwykły wieczór Apostołów. O tym wyjątkowym spotkaniu będzie kolejna katecheza.
-
-
Na podsumowanie dzisiejszego spotkania wykonaj pozostałe ćwiczenia w podręczniku:
-
Wokół stołu napisz, w jaki sposób stół łączy ludzi?
-
Narysuj swoją rodzinę przy stole.
-
Pomódl się swoimi słowami i zaproś Jezusa do stołu, przy którym zasiądziesz wkrótce wraz ze swoimi najbliższymi.
-
-
(nie przesyłaj zdjęć!)